crosssearch
myway.cz

Turecko Turecko

Turecko je země na rozhraní dvou kontinentů Evropy a Asie, která od sebe odděluje Marmarské moře a dvě úžiny – Bospor a Dardanely. Je ideálním místem pro strávení kvalitní dovolené, jelikož je to země bohatá na přírodní krásy, archeologické, historické a kulturní památky. Turecko můžeme pomyslně rozdělit na dvě části: Tureckou riviéru a Egejskou riviéru. Turistickým centrem Turecké riviéry je Antalya a k ní přilehlá oblast Alanya. Specifickými letovisky jsou pak historické Side, golfovými hřišti obklopený Belek či luxusní Lara. Centrem Egejské riviéry je pak Bodrum.

Oblast dnešního Turecka se stala kolébkou civilizace a křižovatkou dějin. Původně bylo centrum dnešního Turecka součástí významných říší, například Chetitské říše, Frýgie nebo Perské říše. Už ve druhém století před naším letopočtem patřilo Římské říši. Nachází se zde jak tajemná východní exotika, tak i nejskvostnější historické památky. Všechny civilizace zde zanechaly své stopy a svědectví o své velikosti. A tak zde můžete vedle sebe najít nádoby z doby neolitické, kresby Asyřanů, Chetitů a Frýgů, řecké a římské amfi teátry, byzanské kostely, seldžucké stavby, osmanské mešity a paláce.

Je to země Homéra a jeho Tróji, země dvou ze sedmi divů světa – mauzolea v Halikarnasu a Artemidina chrámu v Efesu, země biblické hory Ararat a ”bavlněného zámku” Pamukkale – světového unikátu vápencových zářivě bílých travertinových kaskád. Turistická letoviska najdeme na jižním a západním pobřeží, kde jsou nejen nádherné pláže a kvalitní hotely, ale i dobré nákupní možnosti, kulturní vyžití a mnoho historických míst. Istanbul je město, které se rozkládá na dvou kontinentech a Bosporský průliv ho dělí na dvě části – evropskou a asijskou. Do historie se zapsal pod několika názvy jako Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad. Jeho bohatá historie sahá až do časů antických a pokračuje až do dnes. Turecko, to je země s příslovečnou pohostinností a přátelskou srdečností obyvatel k cizincům. Navštívíte-li Turecko, najdete krásnou zem, na kterou budete často vzpomínat a do které se budete rádi vracet…

Turecko je země ležící na dvou kontinentech s 8.000 km mořského pobřeží. Nabízí nekonečné modré moře, města a vesnice s olivovými a citrusovými háji, byzantské kláštery, římské mramorové sloupy, horské masivy s voňavými piniemi či pláže s jemným pískem v romantických zákoutích. Kde jinde můžete během několika dnů spatřit krásné pláže, vodopády v hustě zalesněných horách, antické památky nebo neuvěřitelné vápencové terasy v Pamukkale. Turecká republika byla založena v roce 1923 „otcem Turků“ Mustafou Kemalem Ataturkem. Dnes je moderním demokratickým státem se stále se rozvíjejícím hospodářstvím a turistikou. Po devalvaci místní měny je nyní Turecko pro turisty z celého světa ještě dostupnější. Z celkového počtu 65 miliónů obyvatel tvoří 98 % muslimové. Během svého pobytu v Turecku zaslechnete s velkou pravděpodobností muezzina, který pětkrát denně svolává z minaretu věřící k motlitbě.

Základní informace o Turecku

Oficiální název země: Turecká republika

Zeměpisná poloha: spojuje Evropu s Asií, je omývána vodami Středozemního, Egejského, Černého a Marmarského moře

Rozloha země: 780 580 km2

Počet obyvatel: 70 milionů

Hlavní město: Ankara

Náboženství: islám, křesťanství

Měna: nová turecká lira (YLT), která se dělí na 100 kuru. 1EUR = 1,85 YTL Dovézt nebo vyvézt je možno do výše 5 000 USD. Doporučenou měnou pro směnu na místě je USD nebo EUR.

Úřední jazyk: turečtina, lze se domluvit německy a anglicky

Cestovní doklady pro vstup: cestovní pas platný minimálně 3 měsíce po návratu. Občané ČR nepotřebují víza.

Doba letu z ČR: 3 hodiny

Časový posun: v Turecku platí východoevropský čas, časový posun je + 1 hodina

Elektrické napětí: 220 V. Používají se dvě velikosti zástrček i zásuvek. Menší velikost je shodná s těmi, které se používají ve většině zemí Evropy.

Hmyz: přítomnost hmyzu v hotelích je třeba očekávat. Je součástí života, nikoliv odrazem hygieny a patři k exotice jižních zemí. Nedoporučujeme nechávat na pokojích potraviny.

Klimatizace: v hotelech funguje zejména v období hlavní sezóny (červenec + srpen). V ostatních měsících může být vypnuta, záleží pouze na vedení hotelu.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně je vynikající a její ostrá i sladká jídla vrchovatě naplňují naše představy o chutích „orientální“ kuchyně. Typický jídelníček představují denně čerstvé ryby, čerstvá zelenina a bylinky jako je máta peprná, kopr, petržel, paprika, kmín, cibule a česnek. Nejpopulárnější maso je jehněčí, dále hovězí a kuřecí. Specialitou turecké kuchyně je kebab. Zeleninové saláty dochucené omáčkou - česnekovou, citrónovou, vaječnou a jogurtovou. Z ovoce jsou běžné především dva druhy melounů, fíky a meruňky. Turecké deserty se mohou zdát přeslazené, jelikož jsou namáčené do silného roztoku cukru. Hlavní místní speciality: „Keskül“ vanilko-mandlový krém, ”lokum“ turecký med, „sütlac“ rýžový pudink, ”beyaz penir“ kozí sýr, „tahin“ halva (chalva) přeslazená sezamová pasta. Z nápojů jsou favority černý či jablečný čaj, a samozřejmě výborná turecká káva „kahve“. Ochutnejte místní bílé víno „sarap“ Cankaya z oblasti Kavaklidere, nebo tureckou lihovinu „raki“ s anýzovou příchutí, podávanou s vodou a ledem.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 40 termínů

Celkem 40 termínů

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000