crosssearch

Španělsko Španělsko - Sevilla

I když se na území dnešní Andalusie vystřídaly nejrůznější civilizace, největší její sláva je spjata s muslimskou érou, která trvala osm století. Andalusie, tehdy Al-Andalus, byla nejprve součástí damašského chalífátu, v roce 756 zakládá Abdurrahmán I. z dynastie Umajjovců córdobský emirát, v roce 929 se Abdurráhmanovi III. podařilo území ovládané muslimy sjednotit a prohlašuje se chalífou. Během tohoto období dochází k obrovskému hospodářskému a kulturnímu rozkvětu, které za sebou zanechalo córdobskou mešitu a další historické památky, za nimiž se do Andalusie jezdí. Chalífát se v 11. století rozpadá na malá království zvaná taifas a velká muslimská říše pomalu spěje ke svému konci. Křesťany, které jen na čas zastavili Almoravidé a posléze Almohadé (fanatické muslimské severoafrické kmeny) dobývají jedno území za druhým. Ve 13. století je v rukou muslimů jen granadské království. Vládne v něm dynastie Násrovců, kteří se zapsali do dějin především stavbou Alhambry, nádherného komplexu paláců, opevnění a lázní, s přilehlými zahradami Generalife. V lednu 1492 poslední maurská bašta padla po dvouletém obléhání do rukou katolických králů.

V témže roce byla objevena Amerika a do země začalo z nových kolonií proudit nesmírné bohatství. Z této události těžila především Sevilla, která se stala doslova překladištěm zboží z kolonií a Evropy. V 16. století byla Sevilla nejbohatším městem Evropy, což se odrazilo i na rozvoji kultury a umění. Sevillská katedrála se pyšní nejen svou velikostí, ale i uměleckým skvosty, které skrývá její interiér. V Seville pracujovali nejlepší umělci té doby: malíři Murillo, Zurbarán, Valdés Leal a Velázquez, řezbářský mistr Mateo Alemán a mnozí další.

Córdoba, kdysi dávno iberská Corduba, pak římská Colonia Patricia, ale hlavně Córdoba maurská či arabská, která se 8. století stala hlavním městem al-Andalusu, jak říkali svému panství na Pyrenejském poloostrově jeho dobyvatelé. Učinili z něj nejen sídlo své moci, ale i vědy a umění, středisko duchovní kultury přitahující vzdělance z Evropy i muslimských zemí Asie a Afriky, město, o jehož někdejší kráse a přepychu se dosud vyprávějí legendy.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu
Žádný vyhovující zájezd nebyl nalezen.

Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000