crosssearch
myway.cz

Španělsko Španělsko - Menorca

Menorca, klenot mezi ostrovy

Název Menorca pochází z dob starých Římanů, kteří pojmenovali ostrov Minor (menší), aby jej odlišili od sousední větší Mallorky (větší). I přes nevelkou rozlohu (702 km2) však Menorca překvapí návštěvníky rozmanitostí své krajiny, panenskou přírodou a malebným prostředím místních vesniček. Na ostrově se vystřídaly nejrůznější civilizace – Féničané, Řekové, Římané, Kartaginci, Arabové, Angličané, Francouzi – a každá z nich ovlivnila menorskou kulturu, jejíž znaky se odrážejí v místním folklóru, gastronomii, architektuře i místopisu. Menorca nabízí řadu zajímavých výletních cílů: hlavní město Mahon, město Ciutadella prohlášené za národní kulturní památku, důležité megalitické památky nejstarších civilizací, poutní místo Monte Toro. Nedílnou součástí menorské krajiny jsou i idylické pastviny se stády skotu či koní, malá políčka oddělená kamennými zídkami, bílé domky a především azurové moře s řadou malých panenských pláží. Výjimečné přírodní hodnoty uznala i mezinárodní organizace UNESCO a v roce 1993 prohlásila Menorku za světovou biosférickou rezervaci.

Na Menorce si nenechte ujít

Určitě se zajeďte podívat na hlavní město Menorky – Mahon. Najdete tam nejdelší přírodní přístav v Evropě a zároveň druhý nejdelší na světě. Je téměř šest kilometrů dlouhý a má i bohatou vojenskou historii. Součástí přístavu jsou i čtyři ostrůvky. Z přístavu se vydejte do centra města, kde v městském kostele najdete jedny z největších plně funkčních varhan v Evropě, které mají úctyhodných 3 210 píšťal. Za městem si můžete prohlédnout i dvě staré pevnosti, jež v neklidných dobách chránily město. O pevnosti La Mola se dozvíte, že byla za Frankovy diktatury vězením pro politické vězně, a pevnost Malborough vystavěli Angličané v polovině 18. století. Nedaleko od Mahonu si rovněž můžete prohlédnout zbytky osady Trepuco, starobylé talaiotické kultury s tajuplnými megality.

Praktické tipy

Co koupit?
Doporučujeme vám koupit menor ský sýr (queso de Mahon) vyhlášený v celém Španělsku a menorský gin (gin Xoriguer), jehož výrobu zavedli na ostrově Angličané. Dále by to mohly být kožené výrobky. Třeba ručně šité boty Jaime Mascaro nebo jednoduché menorské sandály – abarcas. Pokud chcete být opravdu in, nevynechejte trička značky POU NOU, která jsou navržena menorskými výtvarníky.

Kde a co si dát dobrého?
Ve Fornells nesmíte nechat bez povšimnutí báječnou langustovou polévku (Caldereta de langosta). Cena však opravdu odpovídá životnímu zážitku, za jednu porci zaplatíte 50–60 eur. Pokud langusty nemusíte, ochutnejte třeba sobras sadu, tedy roztíratelnou vepřovou klobásu s červenou paprikou, nebo ensaimadu, což je koláč z kynutého listového těsta. Mnoho vyhlášených rybářských restaurací najdete v zátoce Cala Fons v městečku Es Castell.

Pochoutka
Kromě ryb na různé způsoby nevynechejte báječný předkrm – slávky jedlé, připravené na páře z bílého vína a bobkového listu (mejillones al vapor), které se chovají přímo v mahonské zátoce.

Golf

Son Parc – sever ostrova, 18 jamek, 72 par muži - délka hřiště 5550–5838 m, 70/69 par ženy - délka
hřiště 4894–5176 m. Klub byl otevřen v roce 1977.

Punta Prima / S’Algar

Oblíbené prázdninové středisko v jihovýchodní části ostrova s menší pláží s pozvolným vstupem do moře. Ve středisku najdete řadu obchůdků, restau rací a barů. Pravidelné autobusové spojení do hlavního města Mahon. Menší letovisko S’Algar je severněji položené, pouhých 9 km od Mahonu. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Biniancola / Binibeca / Cala Canutells

Počátkem 70. let vyrostlo u malého rybářského přístavu Binibeca netradiční turistické středisko, jehož výstavba byla ovlivněna tradičním menorským architektonickým stylem. Další část střediska byla postavena později a kromě ubytovacích kapacit tam nechybějí ani kavárny, restaurace. Oblast Biniancola je vzdálena cca 5 km východně od Binibeky. Z této oblasti je dobré spojení do všech částí ostrova. Nejbližší pláž Punta Prima cca 1,5km. Cala Canutells je klidná oblast v jižní části ostrova, nejbližší městečko Sant Climent cca 5 km. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Santo Tomas / Son Bou

Leží u pěkné pláže v jižní části ostrova ve velmi klidném prostředí. Blízká pláž Son Bou je nejdelší a zároveň nejnavštěvovanější pláží ostrova. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Cala’n Bosch

Příjemné turistické centrum na jihozápadním pobřeží Menorky. Naleznete zde malebný přístav s několika restauracemi, bary, kavárničkami a krásnou písečnou pláž. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Ciutadella / Cala’n Forcat / Santandría / Cala Blanca

Historické a kulturní centrum Menorky se nachází v západní části ostrova. Ciutadella si dodnes uchovala atmosféru starých středověkých měst. Historické jádro se šlechtickými paláci, katedrálou, radnicí a malebnými uličkami bylo prohlášeno za národní kulturní památku. Ve městě se nachází i malý přístav, který se stal centrem nočního života. V okrsku Ciutadelly najdete i malé písečné pláže Son Xoriguer, Cala Blanca, Cala Santandría a Cala Forcat. U některých pláží vyrostla v posledních letech menší turistická centra s obchody, bary a restauracemi. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Arenal D’En Castell

Klidnější středisko v severní části ostrova s krásnou písečnou pláží. Naleznete zde několik obchodů, restaurací a barů. Transfer z letiště: cca 30 minut.

Son Park

Menší středisko v severní části ostrova s krásnou písečnou pláží. Zajímavostí jsou krásné piniové lesy a duny Son Saura. Také se zde nachází golfové hřiště Son Parc. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 67 termínů

Celkem 67 termínů

Rainbow

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000