crosssearch
myway.cz

Španělsko Španělsko - Formentera

Oáza klidu Formentera

Formentera je nejjižnější a zároveň i nej menší z Baleárských ostrovů, měří jen 82 kilometrů čtverečních. Společně se sousední Ibizou tvoří tzv. Pityuské ostrovy. Díky přísným zákonům na ochranu životního prostředí a omezenému počtu turistů si Formentera dodnes dochovala svůj původní charakter. Stejně jako sousední Ibiza započala i Formentera svou turistickou kariéru jako ostrov „dětí květin“. Ty jsou však již dávno pryč. Zanechaly po sobě – kromě několika bizarních hippie trhů – jen jediné dědictví: svět ví, že Fortmentera vůbec existuje. Díky tomu ostrov není tak přeplněný jako ostatní Baleáry. A přitom je zajímavý a proměnlivý: jsou tu světlé písečné pláže a daleko do moře vybíhající prsty země, obilná pole a vinice. Vřesoviště porostlá aromatickými bylinami přecházejí do úhorů, kde není nic než kameny, štěrk a tetelící se vzduch. Ale v březnu a dubnu se Formentera podobá pestré jarní zahradě, v květnu kvetou na úhorech slaměnky vonící po kari – a tehdy si jsou sesterské ostrovy skutečně rovny. Každého návštěvníka okouzlí magický klid ostrova, panenská příroda a překrásné nekonečné pláže s bílým pískem a tyrkysově modrým mořem, které se vyrovnají plážím v Karibském moři. Jistě právem bývá Formentera považována za „malý evropský Karibik“ či „poslední ráj ve Středomoří“.

Nejkrásnější oblasti

Vzhledem k malým rozměrům ostrova při poznávání Formentery překonáváte minimální vzdálenosti. Ostrov má pouhé tři obce. V hlavním městě Sant Francesc nevynechejte návštěvu kostela svatého Františka Xaverského kde místo ve kterém se obyvatelé skrývali před piráty, a proto kostel připomíná spíše malou pevnost. Další vesnice Sant Ferran de ses Roques se v 70. letech stala centrem hnutí hippies, kteří se usídlili ve zdejší jeskyni Cueva d‘en Jeroni. Zde se natáčel v letech 1969–70 film More a pobývala tu i světoznámá skupina Pink Floyd. Atmosféru 70. let dodnes připomíná i místní bar Fonda Pepe. Nedaleko vesničky El Pilar na skalnatých útesech vysoko nad mořem na nejvýchodnějším cípu Formentery najdete nejpopulárnější stavbu Formentery – maják z roku 1861. Pokud chcete poznat „perlu Středozemního moře“, vypravte se během pobytu na soukromý ostrov s‘Espalmador, kam denně vyplouvají výletní lodě z přístavu La Savina. Ostrov v roce 1932 zakoupil anglický diplomat Bernand Sinnamon James a dnes patří jeho potomkům.

Rozhodně nevynechejte

Formentera je ideálním místem pro klidnou dovolenou, ale zároveň nabízí i několik znamenitých výletních cílů. Na nejoblíbenějším místním dopravním prostředku – jízdním kole – tak můžete navštívit například maják Julesa Verna, nejvyšší bod ostrova La Mola s nedělními hippie trhy či zajímavou megalitickou hrobku Can Costa. Ostrov má tři hlavní obce – Sant Francesc o jako hlavní město, San Ferran, El Pilar a dvě turistická centra La Savina a Es Pujols. K nejvyhledávanějším a samozřejmě nejkrásnějším plážím patří Platja Migjorn, Cala Saona, Es Pujols, Ses Illetes a Levante.

Praktické tipy

Co ochutnat? Mezi typické pokrmy místní kuchyně patří např. guisat de peix – dušené rybí maso, které se jí společně s rýžovou polévkou – frita de polp – smažená chobotnice. Pokud dáváte přednost masu, tak určitě ochutnejte sofrit pages – různé druhy masa se smaženými brambory – nebo arroz a la pescadora – místní variantu španělské paelly. A na závěr si jistě dáte některý z vynikajících zákusků: flao – koláč s kozím sýrem – či greixonera. Většina vín se dováží ze španělské pevniny, ochutnejte však některý z místních likérů: hierbas, palo nebo frigola. Co koupit? Mezi typické dárky, které můžete z Formentery přivézt, patří různé druhy keramiky (ručně malované talíře, postavičky v místních krojích, reprodukce předmětů z archeologického muzea apod.), proutěné zboží či dárkové balení některého z likérů. Inspiraci k originálním dárkům najdete i na známých hippie trzích.

Playa Migjorn

Nejdelší pláž ostrova se rozkládá na jižním pobřeží Formentery. 5 km dlouhou pláž v některých místech přerušují skalnaté útesy. Pláž se většinou svažuje pozvolna do moře, voda je téměř tyrkysově průzračná. Hotely na pláži jsou soustředěny do několika urbanizací a nacházejí se na klidných místech. Transfer z přístavu: cca 20 – 30 minut.

Es Pujols

Hlavní turistické centrum a zároveň nejrušnější místo Formentery. Kromě několika krásných pláží s pozvolným vstupem do moře nabízí návštěvníkům i řadu obchodů, restaurací a barů. Es Pujols je zároveň ideálním místem k výletům do okolí (strážní věž z 18. století na výběžku Punta Prima, solná pole, megalitická hrobka Ca Na Costa). Transfer z přístavu: cca 10 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000