crosssearch
myway.cz

Řecko Řecko - Zakynthos

Ostrov Zakynthos, nebo také Zanté, je součástí jónského souostroví a je jeho třetím největším ostrovem. Spolu s Kefalonií a Lefkadou tvoří skupinu ostrovů na jih od Korfu. Povrch ostrova je různorodý. V jihovýchodní části jsou úrodná pole, překrásné zálivy a zlatavé pláže. Naopak západní část ostrova je hornatá, s příkrými útesy kolem pobřeží a ve vnitrozemí jsou malebné vesničky, které si zachovávají svou původní tradiční atmosféru. Mírné středozemní klimatické podmínky a bohaté zimní srážky dávají ostrovu hojnou vegetaci, a proto je také často nazýván „Květinou východu“ nebo „Ostrovem vůní“. Typickými produkty této oblasti jsou olivový olej, hroznové víno, grepy a citrusové plody. Zakynthos vás jistě okouzlí pohostinností místních obyvatel, nádhernými přírodními sceneri emi a plážemi, které pozvolna klesají do křišťálového moře.

Ostrov je také jedním z nejdůležitějších míst, kde se rozmnožuje vzácná středomořská želva Caretta caretta, která se stala jeho neoficiálním symbolem. Toto místo má všechny předpoklady k prožití příjemné dovolené.

Jeden z nejhezčích ostrovů jižního Jónského moře leží pouhou hodinu plavby od dalšího jónského ostrova – Kefalonie a necelou hodinu a půl plavby od Peloponésu. Ostrov je svou rozlohou 416 km2 a délkou pobřeží 123 km třetím největším ostrovem Jónského moře a jedenáctým ostrovem v Řecku vůbec. Zvláště na jaře je Zakynthos kvetoucí zahradou, kde je vzduch prosycen vůní divokých bylin a eukalyptů. Samotný ostrov je z velké části hornatý, posetý nejrůznějšími plodinami, nekončícími háji citrusů, oliv a vinic. Najdete zde nesčetné množství překrásných pláží s mramorovým pískem, nejznámější je pláž Navagio (Ztroskotání) – podle vraku lodi, která tady kdysi ztroskotala. Dále také množství působivých skalnatých zákoutí a jeskyň, například Modrá jeskyně na nejsevernějším výčnělku ostrova nebo bizarní jeskyně Keri na nejjižnějším výčnělku, kde moře dosahuje nedaleko pobřeží až neuvěřitelné hloubky téměř jednoho kilometru. Zakynthos má subtropické klima, v létě zde teploty šplhají nad 35° C a v zimě neklesají pod bod mrazu. Podmínky jsou tu jako stvořené pro letní dovolenou především kvůli bezstarostné atmosféře, kterou zde místní obyvatelé jakoby přenášeli na všechny, kteří sem směřují za odpočinkem. Klidná i pulsující letoviska, obchody, bary a restaurace, překrásné písečné pláže a krásná příroda, možnost potápění a provozování vodních sportů či velká šance spatřit místní přírodní raritu – obří želvy Caretta – Caretta, které se zde v letní sezóně již po staletí rozmnožují a kladou vejce do písku nekonečných pláží, to vše sem každoročně láká tisíce turistů ze všech koutů světa.

Rozhodně nevynechejte

Milovníci historie rádi zavítají do vesničky Volimes s benátskou věží, kostelem s freskami z 12. a 14. stol. nebo do archeologického naleziště z neolitické doby v blízkosti Keri. Při svých toulkách po ostrově také nesmíte zapomenout navštívit unikátní pláž Navagio, kde se bílý písek dotýká azurového moře a celkovou scenerii doplňuje starý vrak, jenž pláži vévodí. Na nejsevernějším výběžku ostrova se vyplatí navštívit Modré jeskyně, které jsou vytvořeny neustálým působením moře. K jeskyním se lze dopravit lodí z letoviska Agios Nikolaos, ale zastavují zde rovněž výletní lodě vyplouvající z hlavních středisek na okružní plavby. Pozoruhodné jsou i mořské jeskyně u Keri. Na ostrově se vyskytuje vzácná středomořská želva kareta obecná (Caretta caretta). Ještě nedávno zde několik stovek těchto želv kladlo v zálivu Laganas do písku vajíčka. Počty želv se neustále snižují, proto jsou zaváděna opatření k jejich ochraně. Na některé pláže není po západu slunce přístup, v noci je zde pozastaven veškerý letecký provoz. V průběhu svého pobytu si můžete prohlédnout hlavní Město Zakynthos, kterému dominuje kostel sv. Dionýsa, patrona ostrova. Město bylo zcela zničeno při zemětřesení v roce 1953 a poté znovu obnoveno do původní podoby. Rozhodně nevynechejte „řecký večer“, kde poznáte, jak se Řekové baví. Hostitelé vás uvítají a nabídnou pochoutky, hlavní chod a víno. Večerem vás bude provázet živý hudební soubor s přehlídkou národních tanců. Závěrem bude tradiční rozbíjení talířů – tak, jak to dělají skuteční Řekové, když zábava končí.

Praktické tipy

Potápění
Zakynthos nabízí rozmanitý mořský svět. Podle mezinárodní klasifikace je Zakynthos uváděn mezi 4 nejlepší potápěčské lokality Evropy a je zařazen mezi 50 nejzajímavějších potápěčských lokalit světa. Podmořský svět se zde vyznačuje mohutnými skalami, rozsáhlými jeskynními systémy, prohlubněmi a prosvětlenými skalními klenbami. Potápěčské lokality se zachovalými živočišnými a rostlinnými druhy poskytují neobyčejnou pestrost.

Kuchyně
Místní kuchyně je ve skutečnosti středozemní kuchyní, jelikož se zde používá ve velkém množství panenský olivový olej a dává se přednost aromatickým bylinkám před ostrým kořením. Na ostrově je mnoho olivových hájů, vyrábí se zde olej, který patří k nejchutnějším v celém Řecku. Národním jídlem by se mohl nazvat pokrm „sartsa“, což je vařené jídlo s hovězím nebo telecím masem, s rajčetem, česnekem, olivovým olejem, sýrem a orgánem. Specialitou ostrova je taktéž ladotyro, což je pikantní ovčí sýr, který se nakládá a udržuje v hliněných nádobách, které jsou naplněny olejem. Pověstný je i chléb, který pečou obyvatelé ve svých domovech, ale také jejich sladké pokrmy, jako např. mantolato.

Laganas

Je největším a nejoblíbenějším střediskem ostrova. Kromě četných barů a diskoték zde najdete široký výběr taveren, restaurací, obchodů a menších supermarketů. Z Laganasu můžete podniknout výlet do hlavního města Zakynthos místním autobusem, který jezdí několikrát denně. Nachází se zde jedna z největších písečných pláží. Záliv Laganas svírá tři malé ostrůvky „Pelouzo“, „Marathonisi“ a „St. Sotis“. Díky pozvolnému vstupu do vody je ideální pro rodiny s dětmi. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Argassi

Druhé největší město ostrova, vhodné zejména pro mladé lidi, kteří se chtějí bavit. Nachází se na východním pobřeží. Argassi je považováno za nejkrásnější a nejzelenější na ostrově. Letovisko leží pouze 3 km východně od hlavního města Zakynthos, se kterým je pravidelné autobusové spojení. Z Argassi je pěkný pohled na poloostrov Peloponés (řecká pevnina). Transfer z letiště: cca 20 minut.

Kalamaki

Prázdninové letovisko Kalamaki se nachází ve východní části zálivu Laganas. Je ideálním místem dovolené pro rodiny s dětmi díky průzračnému a mělkému moři. Nachází se zde krásná a čistá pláž (v noci uzavřená kvůli želvám). V centru Kalamaki najdete řadu restaurací, barů a obchodů. Transfer z letiště: cca 15 minut.

Tsilivi

Patří mezi velká letoviska na Zakynthosu a rozkládá se v severovýchodní části ostrova. Najdete jej asi 6 km severně od hlavního města Zakynthos. Zdejší dlouhá pláž se zlatým pískem, pozvolným vstupem do moře a křišťálově čistou vodou byla oceněna modrou vlajkou EU. V letovisku naleznete širokou nabídku obchůdků, taveren, barů a restaurací, které nabízí příjemné večerní posezení. Pokud preferujete aktivně prožitou dovolenou, můžete si vybrat z pestré nabídky vodních sportů (windsurfing, vodní lyže, šlapadla apod). Pravidelné spojení s hlavním městem nabízí možnost další zábavy a společenského vyžití. Z Tsilivi je krásný výhled na protější ostrov Kefalonii. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Vassilikos

Městečko s originální řeckou atmosférou. Nacházejí se zde velmi oblíbené pláže Gerakas, Porto Zoro nebo Banana Beach, které jsou obklopeny zelenými piniovými a olivovými háji. Je zde malé centrum s několika obchody a tavernami. Toto místo nabízí příjemné procházky do okolí. Příroda je zde opravdu překrásná. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Agios Sostis

Aghios Sostis je velmi oblíbené menší letovisko, které nabízí turistům prožití klidné a romantické dovolené. Pláž je zde písečná s pozvolným vstupem do moře. Vzdálenost od hlavního města Zakynthos je cca 8 km. V centru letoviska naleznete různé obchůdky, restaurace, bary a typické řecké taverny. Rušné centrum Laganas je vzdáleno cca 15 min. chůze příjemnou procházkou. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Porto Koukla

Porto Koukla je příjemné klidné místo s písečnou pláží, nacházející se jen několik minut pěšky od Agios Sostis. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Další informace:

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 135 termínů

Celkem 135 termínů

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000