crosssearch
myway.cz

Řecko Řecko - Korfu

Řecký ostrov Korfu je nejvýznamnější a nejsevernější z velkých Jónských ostrovů. Leží poblíž pevninského pobřeží jižní Albánie a řeckého Épeiru. Na ostrově najdete atraktivní krajinu s oblými, vegetačně bohatými vrchy střední výšky na jihu a strmými vápencovými horami na severu. Nejvyšší vrchol Pantokrator dosahuje výšky 906 m n. m. Turisticky atraktivní je mírné klima, pestrá subtropická květena a nádherné pláže.

Ostrov je znám již z dob Homérových, který jej popsal v Odyssee. Později proslul tím, že si zde rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, nechala postavit letní rezidenci – zámek Achillion. Korfu je nejzelenější ze všech řeckých ostrovů, se smaragdově zeleným povrchem hor a útesů, které se svažují do hlubokého, křišťálově čistého moře. Místní vegetaci tvoří převážně olivovníky a cypřiše. Návštěvníky přitahuje elegantní architektura v kombinaci s historickým dědictvím, zvláštní kulturou, přírodní krásou, vzrušujícím nočním životem a výbornou kuchyní. Za návštěvu rozhodně stojí město Korfu – hlavní přístav ostrova a největší město v Jónském moři.

Charakteristika ostrova Korfu

Ostrov Korfu, zvaný též Kerkyra, pověstný ostrov Fajáků a poslední zastávka Odyssea při jeho návratu na Ithaku, je druhý největší a nejznámější z Jónských ostrovů, má rozlohu 592 km2 a patří k nejkrásnějším z ostrovů nejen v Řecku, ale v celém středomoří. Žije zde přibližně sto tisíc obyvatel, kteří jsou na svůj domov náležitě hrdí. Líbezností krajiny s mírnými zelenými kopečky v jižní části, vápencovým pohořím na severu, které vystupuje až do výše 906 m.n.m., též mírným klimatem láká turisty ke strávení překrásné dovolené. Najdete zde mnoho odlehlých zátok, úseky divokého pobřeží a tradiční horské vesnice. Ostrov si oblíbila mimo jiné také rakouská císařovna Sissi, která zde zanechala několik významných památek včetně známého Achilleionu. Sever a východ ostrova jsou známé rekreační oblasti. Je zde řada letovisek jako např. Dassia, Kassiópi, Acharavi či Sidári na severu, Benitses nebo Moraitika na jihovýchodě. Na severozápadě je situovaná jedna nejkrásnějších lokalit na Korfu, Palaiokastrítsa s řadou přírodních zátok a pláží. Jih a jihozápad ostrova jsou méně turisticky navštěvovanými místy, i zde však najdete krásná zákoutí jako například Agios Gordis nebo Agios Gergios. Podnebí je typicky středomořské, vyznačuje se dlouhým a teplým létem a umožňuje tak koupání od dubna do konce října. Zdejší klima nabízí přes 300 slunečních dní v roce. O Korfu by se dalo psát hodiny, nejlepší bude, když se na ostrov sami vypravíte. Uvidíte, že nebudete litovat.

Na Korfu rozhodně nevynechejte

Živé hlavní město Korfu, vyznačující se čilým obchodním a turistickým ruchem, leží na východním pobřeží pod takzvanou Novou pevností ze 16. století. Od pevnosti se Nikiforovou ulicí, hlavní obchodní tepnou města, dostanete k okázale řešenému náměstí a parku Esplanade. Z východní strany náměstí, kde stojí socha říšského hraběte Mathiase Johanna von Schulenburga, připomínající jeho podíl na obraně města proti Turkům v roce 1716, vede spojovací most přes umělý kanál na malý pobřežní ostrov s takzvanou Starou pevností. Její mohutné hradby se zvedají na strmé dvouvrcholové výšině nad mořem. V létě se zde hrají představení se zvukovými a světelnými efekty – Sound and light. Rozhodně však zajděte do nádherných parků vily Monrepos. Zde se 10. června 1921 narodil manžel britské královny princ Filip, vévoda z Edinburghu.

Potápění na Korfu

Na Korfu jsou ideální podmínky k potápění. Je zde velké množství lokalit, jeskyní a vraků, které je možné navštívit. Voda je čistá a viditelnost excelentní. Je zde asi 11 divecenter. Vyzkoušené máme to, které se nachází v městečku Acharavi na severu ostrova. Bližší informace najdete zde www.divecorfu.com.

Praktické tipy

Kuchyně
Na ostrově najdete typicky řeckou kuchyni jako grilovaná masa, saláty, smaženou zeleninu a mořské plody. V typické místní taverně se můžete zajít podívat přímo do kuchyně, nechat si ukázat obsah jednotlivých hrnců a vybrat si to, na co máte právě chuť. Rozhodně byste měli ochutnat tzatziky, pokrm z jogurtu s česnekem a okurkami, ovčí nebo kozí sýr, vynikající řecké saláty a k tomu chutný chléb, olivy a ouzo. Jako hlavní jídlo si můžete objednat suvlaki – masový špíz s opékanými brambory, nudlemi nebo rýží. V Boukaris na jihu ostrova jsou vyhlášené rybářské taverny a na severozápadě naleznete tzv. Fisherman’s cabin. K dobrému jídlu patří samozřejmě vynikající řecké víno. Můžete vybírat z červeného, bílého i růžového, sladkého i suchého. Velmi oblíbeným vínem na Korfu je retsina s typickou příchutí pryskyřice, kterou je toto víno konzervováno. Korfu bylo dlouhá staletí pod cizí nadvládou, a proto zvláště hlavní město nepůsobí řeckým, ale spíše italským nebo středoevropským dojmem.

Co koupit
Na Korfu jsou oblíbené velice dobré likéry z kumkuatu. Své blízké rozhodně potěšíte, přivezete-li jim výrobky z olivového dřeva, koření, tymiánový med nebo olivový olej.

Zábava
Korfu se stalo oblíbeným cílem turistů s různým vkusem a nároky, a to především proto, že nabízí úžasnou kombinaci klidu a živé zábavy v okouzlujícím prostředí přímořských letovisek se spoustou kaváren, restaurací, barů, diskoték a nočních klubů s kasiny. Noční podniky najdete vždy v blízkosti turistických středisek, pokud ale chcete navštívit pravý kerkyrský bar nebo diskotéku, měli byste zajet do hlavního města, kde se u nového přístavu nachází celá ulice plná restaurací, barů a diskoték, které ožívají hlavně o víkendu. Za návštěvu stojí například Coca Club (zde se platí vstupné) či Electron.

Výlety
Průvodce na Korfu vám může zprostředkovat mnoho zajímavých výletů. V nabídce je tradičně celodenní poznávací okruh ostrovem, kdy se seznámíte nejen s nejkrásnějšími místy, ale i se zvyky a životem místních obyvatel. Nevynecháte ani hlavní město Korfu a návštěvu paláce rakouské císařovny Sissi, Achillionu. Pro milovníky lodních výletů je připravena plavba na nedaleké ostrovy Paxos a Antipaxos s návštěvou mořských jeskyní a koupáním v blankytně modré vodě u Antipaxosu. Odpočinout si můžete také na lodním výletě Barbeque spojeném s grilováním na pláži. A nakonec je možné navštívit i protější Albánii s velmi cenným archeologickým nalezištěm v Butrintu.

Dassia

Leží asi 10 km od města Korfu, linkové spojení je dvakrát za hodinu. Rušné turistické centrum s mnoha bary, restauracemi a nočními kluby. Na místní písečné a oblázkové pláži jsou k dispozici téměř všechny druhy vodních sportů. Transfer z letiště: cca 30 minut.

Gouvia/Kommeno

Poloostrov Kommeno se nachází poblíž středisek Dassia a Gouvia asi 10 km od hlavního města Korfu. Je z něj překrásný výhled na protější řeckou a severněji albánskou pevninu. Na poloostrově jsou převážně luxusní hotely a soukromé vily, což je ideální ke strávení velmi klidné dovolené v krásném prostředí. Autem se pohodlně dostanete do nejbližších rušných středisek i do hlavního města. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Benitses

Benitses je malá rybářská vesnička poblíž Peramy. Leží asi 14 kilometrů od centra města Korfu, linkové spojení je každých třicet minut. Na pláži je široká nabídka vodních sportů, nechybějí tu ani restaurace, bary a rybářské taverny. Transfer z letiště: cca 30 minut.

Perama

Nachází se asi 10 km od centra města Korfu, linkové spojení je každých třicet minut. Z tohoto místa je nádherný pohled na ostrovy Kanoni a Pontikonissi. Jedná se o klidné místo s minimálním nočním životem, avšak poblíž je rušné letovisko Benitses. Transfer z letiště: cca 20 minut.

Moraitika

Menší středisko plné nočního života, restaurací a barů. Je asi 20 km od centra města Korfu, linkové spojení je každé dvě hodiny. Jsou zde písečné pláže, nejbližší sousední vesnička Messonghi je vzdálena cca kilometr. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Messonghi

Menší malebná vesnička na východním pobřeží ostrova, asi 22 km od centra města Korfu, linkové spojení je každé dvě hodiny. Všude zde jsou písečné a oblázkové pláže s pestrou nabídkou vodních sportů. Toto místo s rušným nočním životem je vhodné zvláště pro mladé lidi, je zde mnoho restaurací, barů a taveren. Transfer z letiště: cca 60 minut.

Glyfada

Glyfada je nádherná zátoka uprostřed zalesněného okolí na jihozápadním pobřeží ostrova asi 17 kilometrů západně od hlavního města Kerkyry. Na Glyfadě najdete písčitou pláž s možností řady vodních sportů. Pokud je vaší vášní golf, jste na správné adrese, protože asi 3 km odtud se nachází golfové hřiště. Transfer z letiště: cca 45 minut.

Ipsos

Přímořské letovisko Ipsos se rozkládá v nádherné zátoce asi 15 km severně od hlavního města Korfu, linkové spojení cca každé dvě hodiny. Na pláži jsou k dispozici téměř všechny druhy vodních sportů. Letovisko je vyhlášeno svým rušným nočním životem, je zde mnoho diskoték a barů. Poblíž letoviska vede cesta na nejvyšší horu ostrova Pantokrator, kde je nejkrásnější výhled na severní část ostrova Korfu. Transfer z letiště: cca 40 minut.

Barbati

Středisko Barbati leží na jižním úbočí pohoří Pantokrator u okružní ostrovní silnice, cca 21 km od hlavního města Korfu (linkové spojení několikrát denně). Je zde příjemná, téměř 800 m dlouhá oblázková pláž s azurově průzračnou vodou, kde si na své přijdou i milovníci vodních sportů. Kromě této pláže je možné nalézt nedaleko střediska i menší romantické pláže se skalnatým pobřežím. Středisko je vhodné ke strávení klidnější dovolené. Transfer z letiště: cca 50 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 125 termínů

Celkem 125 termínů

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000