crosssearch

Velká cesta za polární kruh

Poznávací zájezdy, Švédsko

Trasa Stockholm | Turku | Helsinki | Oulu | Kemi | Rovaniemi | Tankavaara | Ivalo | Inarijärvi | Karasjok | Nordkapp | Alta | Tromso | Vesteralen | Lofoten | Svartisen | Mo i Rana | Trondheim | Laksfossen | Elverum | Hammar | Oslo | Kodaň

Zobrazit termíny a ceny

Popis hotelu

Program zájezdu

1. den: Odjezd z Prahy v dopoledních hodinách na trajekty Rostock – Gedser a Helsingőr – Helsinborg.

2. den: Časně ráno připlujeme do Švédska a kolem druhého největšího švédského jezera Vättern zamíříme do Stockholmu. Připojení účastníků, kteří využili leteckou dopravu Praha – Stockholm. Prohlídka města na jezeře Malaren (Staré město Gamla Stan, výměna stráží před královským palácem, museum lodi Vasa a Skansen). Večer nalodění na luxusní trajekt do Turku, kdy se bílou severskou nocí poplavíme jižním okrajem souostroví Alandy. Noc v kajutách na lodi, večeře bohatý bufet včetně nápojů.

3. den: Ráno nás zastihne v romantickém labyrintu ostrovů a skalisek před přistáním v Turku, odkud po snídani ještě na lodi zamíříme do Helsinek. Prohlídka města (Sibeliův pomník, Olympijský stadion s vyhlídkovou věží, podzemní katedrála Temppelliaukion kirkko, přístav s tržištěm Kaupatori, Dóm na Senátním náměstí). Možnost okružní plavby mezi pobřežními ostrůvky, nabízející nevšední pohledy na metropoli přezdívanou „Bílá dcera Baltu“. Pokračování na nocleh do Jyväskylä, rodiště slavného finského architekta, Alvara Aalto.

4. den: Po snídani se vydáme okrajem Finské jezerní plošiny do Oulu, kde se zastavíme v centru města na nábřeží, jež je příkladem souznění moderní a tradiční architektury. Další cesta vede k Botnickému zálivu: po krátké zastávce u moře nás řeka Kemijoki dovede do laponského Rovaniemi, do kostelíku s laponskou freskou místo oltáře a na vyhlídku Ounasvaara. Nocleh v Rovaniemi.

5. den: Po snídani si prohlédneme unikátní expozici Arktikum a poté už konečně překročíme magickou rovnoběžku – polární kruh Napapiiri. Nezapomeňte na fotografii, certifikát a alespoň jeden suvenýr jako upomínku na polární vesničku Santa Clause. Silnička tundrou a bažinami nás přivede přes laponské osady Sodankylä (vycházka) a Tankavaara (návštěva infocentra národního parku Urho Kekonena) do Saariselkä, kde je dnešní nocleh.

6. den: Dnes se zastavíme na nákup laponských suvenýrů v Ivalo, ale hlavně spatříme Inarijärvi, posvátné jezero všech Sámiů (Laponců) a zároveň třetí největší jezero ve Finsku. Odvážnější ho mohou obdivovat i z ptačí perspektivy při vyhlídkovém letu hydroplánem. Samozřejmě si prohlédneme zajímavý kostel a velkoryse řešený laponský skansen Siida. Přes Karigasniemi pak odjedeme do Karasjoku, centra Laponců Norské Finnmarky, odtud do Kafjordu a podmořským tunelem na ostrov Mageroya. Půlnoční cestu pustými skalisky na proslulý „Severní mys“ (Nordkapp) bude už napořád připomínat certifikát z Nordkapské haly. Nocleh v Honningsvagu.

7. den: Tentokrát už na jih nás povedecesta Nordkapsveien, kopírující pověstné fjordy a zpestřená zastávkami v laponských kempech. Už jste majitelem sobí kůže? Máte možnost. Zastávka v Altě a vycházka k cenným prehistorickým skalním kresbám (UNESCO). Nocleh v Tromso, odkud startoval Amundsen, aby zachránil trosečníky ze vzducholodi Italia. Dnes je ikonou města Arktická katedrála, v níž se v létě konají noční koncerty „Půlnočního slunce“ (možno fakultativně).

8. den: Pokračujeme na jih, přes Bjerkvik na souostroví Vesteralen a podmořským tunelem na souostroví Lofoten. Vysněným cílem všech cestovatelů je velkolepá příroda, kdy se obrovské a dramaticky tvarované horské štíty zrcadlí v průzračných vodách Norského moře. Ještě dnes se zajedeme podívat do typického lofotského přístavu Honningsvaer, a poté nás čeká nocleh v hlavním městě Lofot, Svolvaer.

9. den: Po snídani se vydáme za poznáním souostroví: cílem je malebném Reine- Moskenes a poslední obydlené místo souostroví, A (opravdu se jmenuje A!). Vše je tu zvláštní: sušáky na tresky, rybářské chatky, řvoucí ptačí kolonie, další podmořský tunel. Za pěkného počasí podnikneme vycházky, v případě deště může být cílem vikingské muzeum, sklárna nebo akvárium. Odpoledne se pak poplavíme ze Svolvaeru zpátky na pevninu, kde ze Skutviku budeme pokračovat na nocleh v oblasti Bod .

10. den: Krajinou modelovanou ledovcem přejedeme do pustin polárního kruhu (poslední fotografie tundry, sobů a Laponců) a odpoledne nás čeká vycházka k fotogenickému splazu ledovce Svartisen. K němu se dostaneme postupně autobusem, loďkou přes ledovcové jezero a přibližně hodinovým pěším výstupem. Nocleh v Mo i Rana.

11. den: Přes Mosjoen, údolím Namdalen a poté kolem jezera Snasavatn pojedeme do Trondheimu. Samozřejmě se zastavíme u peřeje Laksfossen, u prehistorické rytiny soba Bolareinen, a čeká nás i procházka bývalým hlavním městem Norského království Trondheimem s cennou katedrálou. Nocleh v oblasti Trondheimu.

12. den: Ve Storen odbočíme z „tradiční“ trasy a údolím Gauldalen přijedeme do hornického Rorosu, zapsaném na listině světových památek UNESCO. Měď se zde už netěží, ale originální část městečka stojí za prohlídku. Pokračování přes Tynset a Alvdal civilizací téměř nedotčeným údolím řeky Gloma na nocleh v Elverum, známém ve Skandinávii nejlepším „Muzeem lesa“ (fakultativně).

13. den: Po krátké zastávce v Hammaru nás čeká klasický program v Oslo (Holmenkollen, Vigelandův park, muzea Fram a Kon Tiki na poloostrově Bygdoe, pěší zóna před radnicí v přístavu). Pokud jste již v Oslo byli, průvodce vám doporučí další možnosti. Odpoledne se nalodíme na luxusní trajekt a vydáme se na celonoční plavbu do Kodaně. Noc v kajutách na lodi, fakultativně večeře.

14. den: Po přistání v Kodani společná prohlídka města (Malá Mořská víla, přístav Nyhavn, paláce Amalienborg a Christianborg, impozantní radnice, socha Hanse Christiana Andersena). Největším zážitkem je okružní plavba a pěší zóna Stroget. Transfer na letiště pro klienty s leteckou dopravou, ostatní odjezd do Gedseru na noční trajekt do Rostocku.

15. den: Návrat do ČR, příjezd do Prahy v poledních hodinách.
 

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny
Všechny zájezdy do tohoto hotelu jsou již vyprodány. Zobrazit aktuální nabídku do DALŠÍCH HOTELŮ »

Z nabídky dalších hotelů

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000