crosssearch

Srbsko a Bělehrad

Poznávací zájezdy, Srbsko

BĚLEHRAD - NÁRODNÍ PARK DJERDAB - NÁRODNÍ PARK FRUŠKA GORA - NOVI SAD

Zobrazit termíny a ceny

Popis hotelu

Program zájezdu

1. den:

V ranních hodinách vyjedeme z Brna, Břeclavi a Bratislavy (další nástupní místa: Žďár nad Sázavou 250 Kč, Jihlava 250 Kč, Velké Meziříčí 250 Kč, Velká Bíteš 150 Kč, Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 250 Kč, Strážnice 250 Kč, Hodonín 250 Kč, Břeclav 250 Kč, Zlín 350 Kč, Kroměříž 350 Kč, Olomouc 350 Kč, Přerov 350 Kč, Prostějov 200 Kč, Vyškov 150 Kč). Naše cesta povede přes Slovensko a Maďarsko do cíle našeho putování, hlavního města Srbska, Bělehradu, krásného historického města se smutnou minulostí. Během své tisícileté historie byl Bělehrad asi čtyřicetkrát zničen a spousta cenných památek navždy vzala za své. Město na soutoku řek Dunaje a Sávy sloužilo dlouhá léta jako hraniční pevnost, teprve pak se z něj stalo významné obchodní a kulturní centrum. Dnes je Bělehrad moderním evropským městem se skvělými restauracemi, domy a těmi historickými skvosty, které přežily do dnešních dnů. Ještě před ubytováním si v podvečerních hodinách prohlédneme Muzeum jugoslávského letectva nacházející se vedle mezinárodního letiště Nikoly Tesly v originálně řešené sklobetonové budově připomínající řídící věž. Nalezneme zde přes 200 strojů většinou používaných srbským a jugoslávským letectvem, kromě toho však je zde několik zajímavostí. Poté již odjezd na ubytování do hotelu 3*, nocleh.

2. den

Po snídani se vydáme na okružní jízdu Bělehradem. Prohlédneme si velkolepý chrám sv. Sávy, který je největším pravoslavným chrámem jak v Srbsku, tak na Balkáně a jedním z největších v pravoslavném světě vůbec. Projedeme se kolem významných budov – obdivovat budeme moci majestátní budovu srbského parlamentu, palác se sídlem bělehradské radnice či v samotném centru umístěné Národní muzeum a Národní divadlo. Zastavíme se u kostela sv. Marka, kde jsou uloženy ostatky cara Štěpána Dušana Silného, patriarchy Germana a jiných srbských osobností, je zde také rodinná hrobka královského rodu Obrenovičů. Kousek od řeky a historického centra najdeme jeden z opravdových drahokamů bělehradských luxusních paláců – palác princezny Ljubice, který je jedinečnou ukázkou balkánské architektury s barokními prvky. A samozřejmě nemůže chybět návštěva nejznámější a nejstarší historické památky Bělehradu, kterou představuje rozlehlá středověká pevnost z prastarých keltských časů na útesu nad soutokem Dunaje a Sávy s parkem, Kalemegdan. Její součástí je i Vojenské muzeum s exponáty od roku 1878, či nezapomenutelná vyhlídka na Nový Bělehrad se známou sochou Pobjednika. V odpoledních hodinách se zastavíme v malebné čtvrti Zemun, která v mnohém připomíná naši Malou Stranu. Možná i proto, že v ní najdeme několik katolických kostelů, což je zde skoro rarita. Budeme mít možnost posezení v některé z nábřežních rybích restaurací u Dunaje. Přes čtvrť zvanou Nový Bělehrad s moderní architekturou se vrátíme zpět do našeho hotelu.

3. den:

Po snídani se vydáme na celodenní výlet k toku řeky Dunaj do Národního parku Djerdap, který je nezapomenutelným zážitkem nejen pro milovníky přírody. Zde řeka Dunaj vytváří vzácný přírodní úkaz – nejdelší říční soutěsku v Evropě, kde se svislé útesy zvedají až 300 m nad hladinu Dunaje a v kotlích propadají do hloubky až 82 m. Po tisíce let představovala tato soutěska výzvu pro cestovatele, obchodníky, válečníky i mírotvorce, a její strategická poloha vysvětluje hojnost historických památek od monumentální neolitické kultury Lepenski Vir, přes starověké až po středověké památky po celé rokli. Prohlídku začneme u vchodu do soutěsky, kde se na skalnatém výběžku nad řekou tyčí devět masivních věží mohutné pevnosti Golubac. Pokračovat budeme podél dunajského toku s nezapomenutelnými výhledy až k úzkému kaňonu Železná vrata. Přejedeme do obce Donji Milanovac v samém srdci národního parku. Zájemci se mohou vydat na plavbu loďkou s místním průvodcem až k Trajánově tabuli vytesané přímo do skály, nebo v bezprostřední blízkosti Donji Milanovac navštívit jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Evropě – Lepenski vir, která je svým stářím více než 8.000 let jednou z nejstarších osad na starém kontinentu. V pozdním odpoledni se vrátíme zpátky na ubytování do Bělehradu. Večer si nesmíme nechat ujít návštěvu Skadarlija, která je vyhlášenou bohémskou čtvrtí Bělehradu s množstvím tradičních restaurací a vynikající kulisou balkánské hudby. Romantická ulička o délce 400 m s pěší zónou nás uchvátí zcela výjimečnou a živou atmosférou a jak se říká, že Montmartre je srdcem Paříže, Skadarlija je duší Bělehradu, což dosvědčují i takoví návštěvníci jako kytarista Jimy Hendrix, George Bush, španělský král Juan Karlos, šachista Anatolij Karpov a mnozí další.

4. den:

Po snídani se rozloučíme s Bělehradem a vydáme se do horského masivu Fruška Gora, který je prohlášený za Národní park. V této oblasti vznikaly kláštery od 15. do 18. století a jsou často spojeny s vládou sremských Brankovićů. Dnes jich je osmnáct zachovaných, ze dvou zbyly jen samostatné kostely a dva jsou v ruinách. My se zastavíme u kláštera Krušedol s kostelem zasvěceným Blagoveštenju ze 16. století s dochovanými freskami a pokud nám zbude čas, tak se ještě krátce podíváme ke klášteru Novo Hopovo, kam byly přineseny ostatky proslulého bojovníka sv. Teodora Tirona, proto kostel zaujímá zvláštní místo mezi fruškogorskými kláštery. Oblast Fruška Gora je také známou vinařskou oblastí a i my se v jednom z místních vinařství zastavíme a budeme mít možnost vynikající vína nejen ochutnat, ale i také zakoupit. Úplně poslední zastávkou našeho putování bude město Novi Sad v autonomní oblasti Vojvodina, o kterém se občas říká, že je daleko kulturnější než Bělehrad. Projdeme se tímto multikulturním městem s dominující historickou pevností Petrovaradin a kouzelným historickým centrem, kde si necháme čas na případné poslední nákupy nebo odpočinek u šálku kávy. Poté se již vydáme přes Maďarsko a Slovensko domů. Návrat do Brna v pozdních večerních hodinách.

Podrobné informace

Cena zahrnuje

• dopravu klimatizovaným autobusem
• 3× ubytování v hotelu 3*
• 3× snídani
• průvodcovské služby

 

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny
Všechny zájezdy do tohoto hotelu jsou již vyprodány. Zobrazit aktuální nabídku do DALŠÍCH HOTELŮ »

Z nabídky dalších hotelů

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000