crosssearch
Obrázek není k dispozici

POPRAD - VRBOV - ĽUBICA - KEŽMAROK - STARÁ ĽUBOVŇA - LEVOČA - SPIŠSKÝ HRAD - ŽEHRA - SPIŠSKÁ NOVÁ VES - MARKUŠOVCE - SPIŠSKÉ VLACHY

Zobrazit termíny a ceny

Popis hotelu

Program zájezdu:

TOULKY PO SPIŠI

POPRAD - VRBOV - ĽUBICA - KEŽMAROK - STARÁ ĽUBOVŇA - LEVOČA - SPIŠSKÝ HRAD - ŽEHRA - SPIŠSKÁ NOVÁ VES - MARKUŠOVCE - SPIŠSKÉ VLACHY

V rámci našich poznávaček nemůžeme vynechat návštěvu Slovenska, tato země má mnoho co nabídnout. Jedním z nejkrásnějších regionů je Spiš, kterou vám chceme s jejím bohatstvím představit. Začneme v Popradu s jeho náměstím a měšťanskými domy, kostelem sv. Egídia a Podtatranským muzeem. Obdivovat budeme i gotické kostely v městech Vrbov a Ľubica. Kežmarok nám krom svého hradu a dřevěného evangelického kostela či budovy radnice odhalí i Evangelické lyceum, které je unikátem s největší historickou školní knihovnou s tisíci svazky ve střední Evropě. Následovat bude Stará Ľubovňa a návštěva jejího hradu a skanzenu, který přibližuje návštěvníkům život na vesnici. V Levoči navštívíme mimo jiné známé památky jako Thurzův dům, radnici a chrám svatého Jakuba. Osobitou zajímavostí v Levoči je legendární Levočská bílá paní a klec hanby. Dominantou regionu je Spišský hrad - největší hradní středověký komplex ve střední Evropě,který již v 13. století nazývali spišští Sasové, "Zipser Haus". Cestou se zastavíme v Žehře s gotickým kostelíkem Ducha svatého ze 14. století s interiérem zdobeným freskami. Na závěr navštívíme areál renesanční a rokokové světské architektury zámeček v obci Markušovce a farní kostel ve městě Spišské Vlachy s jeho pozdně gotickým interiérem se zbytky románské architektury.

1. den:

Brzký ranní odjezd z ČR. Příjezd do Popradu v odpoledních hodinác, ubytování se v hotelu a poté následuje prohlídka historického centra Popradu, které se soustřeďuje na prostor kolem vřetenovitého Náměstí sv. Egídia. Náměstí ohraničuje řadová zástavba převážně barokních a klasicistních měšťanských domů z 18. a 19. století. Dominantou města je raně gotický římskokatolický Kostel sv. Egídia z 13. století, v němž se nachází významná malba - nejstarší vyobrazení Vysokých Tater. U kostela najdete renesanční zvonici z roku 1658. Návštěvníci Popradu by neměly opomenout Podtatranské muzeum, které jim prostřednictvím svých expozic pomůže lépe poznat podtatranský region. Tatranská galerie ve svém depozitu vlastní cenná umělecká díla předních domácích a zahraničních malířů, sochařů a výtvarníků. V budově "bývalé parní elektrárny" uskutečňuje náročné projekty a prezentace současného umění. V případě zájmu se zastavíte i v části města Poprad ,,Spišská Sobota", která byla po staletí nejbohatším z pěti hornospišských míst. Spišská Sobota dnes představuje jeden z nejlépe dochovaných středověkých urbanistických celků Slovenska, který je od roku 1953 městskou památkovou rezervací. Fakultativně možnost navštívit Aquacity Poprad a zregenerovat se. Návrat do hotelu, nocleh.

2. den:

Po snídani v hotelu se putování soustředí na druhé nejdůležitější město Spiše: Kežmarok. Cestou si prohlédnete gotické dvoulodní kostely v malých městech Vrbov a Ľubica. Ve městě Kežmarok uvidíte komplex vzácných kulturně-historických památek. Jednou z nejvzácnějších je dřevěný artikulární evangelický kostel, který je jeden z 5 zachovaných kostelů svého druhu ve střední Evropě, původně stavěný bez použití hřebíku. Od roku 2008 je zařazen do Seznamu světového dědictví UNESCO. Za zmínku také stojí Evangelické lyceum, které je unikátem s největší historickou školní knihovnou ve střední Evropě. Leží v ní 150 tisíc svazků knih, z toho 53 prvotisků, které byly vytištěny od vynalezení knihtisku v roce 1500. Historická část města Kežmarok se rozprostírá na Hlavním a Hradním náměstí, která na sebe pozvolně navazují. Historická část má tvar trojúhelníku. Na jednom okraji je evangelická část s kostely a lycea, na opačném konci stojí Kežmarský hrad. Náměstí s kostelem sv. Kříže se nachází uprostřed historické části mezi hradem a evangelickými budovami. Při prohlídce historické části Kežmarku uvidíte radnici a vedle ní Redutu. Radnice v 16. století vyhořela a na jejím místě dali postavit novou radnici v renesančním slohu. Klasicistní budova reduty vznikla v roce 1818. Nachází se v ní městská knihovna a kino. V centru Kežmarku vás upoutají ulice s měšťanskými domy a typickými vysokými střechami. Na Hlavním náměstí se v domě č. 55 nachází expozice měšťanské bytové kultury. Historické jádro Kežmarku končí hradem, který je dominantou města. Odpoledne transfer do města Stará Ľubovňa a návštěva jejího hradu a skanzenu, který přibližuje návštěvníkům život na vesnici. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1985 a v současnosti ho tvoří 25 objektů. Ľubovňanský hrad původně sloužil jako strážce severní hranice Uherska, během 360 let byl sídlem správců zálohovaného území části Spiše Polsku. Nejvíce se proslavil četnými královskými návštěvami a šest let zde byly uschovány i polské korunovační klenoty. Výraznými přestavbami v 16. a 17. století se změnil na velkou renesanční pevnost. Překrásná alej v podhradí a blízký skanzen s hodnotným dřevěným kostelem pouze dotvářejí zvláštní atmosféru hradu Ľubovňa. Návrat do Popradu, nocleh.

3. den:

Po snídani v hotelu transfer do města Levoča, jehož hlavní vstup do města je Košická brána. Městskou památkovou rezervaci, která spadá pod ochranný štít UNESCO, ohraničuje opevnění, jehož počátky sahají do třináctého století. V Levoči jsou známé památky jako Thurzův dům, radnice a Chrám svatého Jakuba. Největší dřevěný gotický chrám na světě z rukou Mistra Pavla, i největší gotické náměstí na Slovensku krášlí někdejší svobodné královské město. Osobitou zajímavostí v Levoči je legendární Levočská bílá paní a klec hanby. "Hlavní město spišských Sasů" - Levoča - patřila mezi nejvýznamnější svobodná královská města Uherska. Zde budeme obdivovat historické centrum, nám. Mistra Pavla, Radnici, věznice, Kostel sv. Jakuba s jedinečným dílem Mistra Pavla - hlavním oltářem, který se řadí mezi největší oltáře na světě. Odpoledne navštívíte Spišský hrad - největší hradní středověký komplex ve střední Evropě, který již v 13. století nazývali spišské Sasové "Zipser Haus". Travertinové krystalické břidlice sloužily pro výstavbu Spišského velikána. Hrad se tyčí na skále, odkud se nám zdá, že všechno kolem je na dosah ruky. Jen ze samotného hradu vidíme jeho nádhernou polohu i krásnou architekturu, pro kterou se vyplatí vynaložit síly na výstup na hrad. Z hradu se vám naskytne pěkný výhled na blízké Spišské Podhradie a Spišskou Kapituli, sídlo spišského biskupství. Nádvoří ohraničuje hradba, v rámci níž nacházejí útočiště různé živočichy - Sysel obecný. Podle ochranářů tam mají vynikající podmínky, postupně se usadili i za hradbami. Spišský hrad obývá přibližně 40 jedinců. Spišský hrad překonal nejeden vpád, říkává se, že nikdy nebyl dobyt. Dějiny hradu sahají až do 11. až 12. století. Kolem třetiny 13. století vzniká dnešní kruhová věž, románský palác a jiné části horního hradu. Cestou se zastavíte v Žehře s gotickým kostelíkem Ducha svatého ze 14. století s interiérem zdobeným freskami. Zachovalost těchto památkových souborů spolu s okolním přírodním rámcem travertinového území národní přírodní rezervace Dreveník vytváří ojedinělý celek. V krásném gotickém kostele v Žehře si prohlédnete nástěnné malby s jedinečnými výjevy. Návrat do hotelu, nocleh.

4.den:

Po snídani v hotelu prohlídka města Spišská Nová Ves, která je městskou památkovou zónou s množstvím historicky cenných objektů a má "sedm divů": Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s nejvyšší kostelní věží na Slovensku, nejdelší čočkovité náměstí v Evropě, secesní budovu Reduty, Provinční dům s Levočskou bránou, Radnici, Spišský trh, mozaiku v Chrámu Proměnění Páně. Ve městě Spišská Nová Ves uvidíme neuvěřitelně rozsáhlé náměstí čočkového tvaru a velký farní kostel a galerií kamenných gotických reliéfů na svornících klenby. Pak navštívíme areál renesanční a rokokové světské architektury - zámeček v obci Markušovce, kde je muzeum interiérů a klávesových hudebních nástrojů. Markušovce jsou starou historickou obcí ležící v údolí řeky Hornád. V minulosti významně ovlivňovaly život na Spiši vzhledem k sídlu rodiny Mariássyových. Známé jsou svými kulturními a historickými památkami, které jsou v obci zákonem chráněnou památkovou zónou. V kostele je expozice historického nábytku, kolem zámečku francouzský park s rokokovým letohrádkem Dardanely a expozicí klávesových hudebních nástrojů. Poté si prohlédneme farní kostel ve městě Spišské Vlachy, jehož pozdně gotický interiér (se zbytky románské architektury). Ve večerních hodinách odjezd autobusem domů.

Cena zahrnuje:

dopravu autobusem, služby průvodce, DPH, 3x ubytování v 3 * hotelu se snídaní, pojištění proti úpadku CK

Cena nezahrnuje:

vstupné do muzeí a historických objektů, balík komplexního cestovního pojištění

Poznámka:

Změna programu, odjezdových míst a časů vyhrazena

Minimální počet účastníků 25 osob.

Nepovinné příplatky:

, komplexní cestovní pojištění 62,-Kč/osoba/den

Nástupní místa:

Praha, Jihlava, Brno

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny
Všechny zájezdy do tohoto hotelu jsou již vyprodány. Zobrazit aktuální nabídku do DALŠÍCH HOTELŮ »

Z nabídky dalších hotelů

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000