crosssearch

Mystická Místa Sibiře

Poznávací zájezdy, Rusko

Jedinečná příležitost dotknout se přírody a kultury Sibiře.

Zobrazit termíny a ceny

Popis hotelu

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy do Moskvy a následně do města Krasnojarsk.

2. den: Přílet do Krasnojarsku, transfer do hotelu a krátký odpočinek. Oběd. Prohlídka města včetně návštěvy symbolu Krasnojarsku – kaple Paraskeva Pyatnitsa, která leží na hoře Karaulnaya. V 17. století kozáci, kteří město založili, postavili strážní věž právě na tomto místě. Můžete si vychutnat malebný pohled na město, řeku Jenisej, na okolní hory a přírodní rezervaci Stolby. Prohlédneme si historickou část města, kde stojí domy z 18. a 19. století, bývalé sídlo sibiřských obchodníků, pomník zakladatele Krasnojarsku – Andreje Dubenského a mnoho dalších. Poslední naší zastávkou bude muzeum ruského malíře Vasilije Ivanoviče Surikova, nacházející se v jednom z nejstarších architektonických komplexů Krasnojarsku. Volný program. Večeře. Nocleh v Krasnojarsku.

3. den: Snídaně. Návštěva Regionálního muzea, které je považováno za jedno z nejlepších historických a etnografických muzeí na Sibiři. Po obědě pokračujeme do rezervace Stolby, jež je pýchou Krasnojarsku a nachází se na východních svazích pohoří Sajany. Zde budeme mít jedinečnou příležitost vycházky se zkušeným průvodcem do centrální části parku, kde nás obklopí nádherné skály, staré 600 milionů let a dosahující výšky 60 – 90 metrů, jež nesou bizarní jména jako Dědeček, Lví brána apod. Rozloha parku je téměř 1,5 tisíc hektarů. Návrat zpět do města. Návštěva zábavního parku Bobrovy Log, kde máte možnost obdivovat úchvatný výhled na rezervaci Stolby a vyhlídku na Krasnojarsk, kam se dostaneme lanovkou. Návrat do hotelu, nocleh v Krasnojarsku.

4. den: Snídaně. Dnes se přesuneme na jih, pojedeme přes město Divnogorsk, dvakrát překročíme řeku Jenisej. Cesta vede kolem jedné z největších přehrad na světě – Krasnojarské vodní elektrárny. Po příjezdu do Abakanu, hlavního města Chakaské republiky, si po obědě prohlédneme místní pamětihodnosti a unikátní sibiřský park. Dále pokračujeme do lyžařského střediska Gladenkaja, nedaleko největší ruské vodní elektrárny Sajano – Sušenskaja, přehradní nádrže o rozloze 621 km?, výška hráze je 245 metrů, délka 1070 metrů. V areálu nádrže se nachází Sajano-Sušenská biosférická rezervace. Neuvěřitelně čistá voda zde dovoluje pěstovat pstruhy, naší pozornosti tedy neunikne ani místní pstruží farma. Ubytování v penzionu, večeře, nocleh.

5. den: Snídaně. Odjezd do obce Sušenskoje, která je vstupní branou do civilizace starověku. Exkurze do Národopisného muzea Sušenskoje, kde se přeneseme na skutečnou sibiřskou vesnici 19. a 20. století. Historie muzea je neodmyslitelně spjata se jménem Vladimíra Iljiče Lenina, který zde žil v exilu v letech 1897 – 1900. Četné architektonické památky jsou rozmístěny na ploše 7 hektarů a jedná se o usedlosti, obchody, taverny a přibližně 200 dřevěných budov. Většinu návštěvníků zaujmou především sibiřské tradice, jež zde můžete vidět a případně vyzkoušet. Dále pokračujeme do vesnice Tanzybei, kde nahlédneme do života místních obyvatel a ochutnáme cukroví, ovoce a zeleninu ze zahrádek. Oběd na statku vás překvapí řadou servírovaných pokrmů. Po obědě naše cesta povede do Tuvy (430 km), pojedeme krajinou, která velmi brzy změní charakter. Budete mít pocit, že jste se ocitli na jiné planetě, nejsou zde téměř žádné známky civilizace, jen stepi a hory po stovky kilometrů. Pocit autentičnosti umocní i nocleh v jurtách nedaleko města Kizil. Po večeři následuje tradiční představení s hrdelním zpěvem „khoomei“. Fantastická schopnost obyvatel Tuvy a některých dalších sibiřských národností umožňuje vydávat současně dva nebo tři různé zvuky a tóny, které udrží až 30 sekund bez nadechnutí. Pokud zavřete oči, je těžké uvěřit, že zvuky vydávají osoby a ne hudební nástroje. Před spaním se můžete pokochat úchvatnou podívanou na dechberoucí Tuvské nebe, poseté miliony hvězd. K lepšímu zážitku vám jistě poslouží dalekohled, instalovaný v jurtovém komplexu. Nocleh.

6. den: Po snídani následuje návštěva Kizilu, hlavního města Tuvy, které leží na místě, kde Biy- Khem (Velký Jenisej) a Ka-Khem (Malý Jenisej) spojí svá ramena a dále pokračují již jako Jenisej. Za vidění stojí také Buddhistický chrám , kde budeme mít možnost slyšet ceremonii v jazyce lama. Oběd. Pokračujeme prohlídkou regionálního muzea Tuva, kde shlédneme unikátní archeologické nálezy (fakultativně). Volný program. Odpoledne navštívíme místní řemeslníky, kteří nám osvětlí, jak se vyrábí jurta, šamanské bubny a další. Večeře pro nás bude připravena z tradičních pokrmů zdejší kuchyně po návratu do našeho jurtového komplexu. Večer budeme svědky šamanského rituálu „kalamniye“, což je spojení mezi šamanem a duchovním světem. Během tohoto rituálu šamani tančí kolem ohně, zpívají a bubnují. Na závěr se jich můžete zeptat na vlastní budoucnost (za poplatek). Kalamniye ve vás zanechá hluboký zážitek. Nocleh v jurtě.

7. den: Snídaně. Celodenní přejezd po cestě starých kočovníků přes Tuvu na západ do Kakasie. Cestou se zastavíme na úchvatné vyhlídce v Kairykanu, jednom z nejuznávanějších míst v Tuvě. Čtrnáctý dalajláma jej označil za spirituální místo. Jednou ročně toto místo navštěvují místní šamani, kteří zde čerpají energii a posilují a čistí svoji duši. Po pikniku v přírodě navštívíme centrum buddhistické kultury, unikátní chrám Ustuu – Khuree. Chrám je vrcholnou stavbou buddhistické Tuvy. Nocovat budeme v Kakasii, v horském kempu „Snow Leopard“ na březích řeky Stoktysh. Večeře, nocleh.

8. den: Snídaně. První den v tajze vás ohromí svým tichem. Dopoledne se půjdeme podívat na horu Majak k mostu lásky, který je ukotven nad peřejemi. Můžete zde ochutnat cedrové oříšky ze sibišských cedrů. Cedry, jež vás budou obklopovat, jsou několik staletí staré. Oběd. Tajga má úžasné ovzduší, ale skutečný lék na všechny nemoci je ruská Banja, tedy ruská sauna, kterou doporučujeme fakultativně navštívit. Po večeři se přesuneme k ohni, kde s oblohou plnou hvězd nad našimi hlavami zapomeneme na shon velkoměst a staneme se součástí přírody. Nocleh v kempu.

9. den: Po snídani se rozloučíme s tajgou a vydáme se směrem k údolí Kyug. Cestou se zastavíme v místní vesnici u monolitu, kam ženy, které si přejí dítě, nosí obětiny. Odpoledne přijedeme do údolí Kyug (v místním jazyce „Kyug“ znamená „potěšení“), které leží 137 km od Abakanu. Volný čas lze využít k procházkám po okolí nebo k projížďce na koni (fakultativně). Exkurze do Národního chakaského muzea „Kazanovka“, kde se seznámíte s dědictvím starověkých kultur. Muzeum je pod otevřeným nebem a zahrnuje kromě jiného jeskyně, kaňony, hory, lesy a vzácné rostliny. Existuje více než 2000 archeologických památek na území této chráněné oblasti. Každý rok je zpřístupněno dalších 30-40 památek. V „Kazanovce“ jsou k vidění unikátní skalní malby staré 3000-5000 let. Archeologové kopírují tyto malby na papír a tyto kopie lze zakoupit jako suvenýr. Možnost návštěvy původní chakaské vesnice, kde je možnost nahlédnout do každodenního života místních obyvatel na konci 19. a na začátku 20. století. Nocleh opět v jurtě. Po večeři vystoupení chakaského národního souboru.

10. den: Prohlídka kamenných monumentů v Regionálním chakaském muzeu. Najdeme zde sochy ve tvaru fantastických zvířat, bůžků nebo postav se zvířecí hlavou. Místní lidé věří, že tyto sochy mají v sobě ukrytou sílu. Prohlídka „Údolí králů“. Zde jsou pohřební mohyly z 3. – 5. stol př.n.l. Jejich obvod je 500 metrů, výška kolem 11 metrů a váha kolem 60 tun. Říká se, že toto je místo, kde šamani nabírají sílu. Po obědě pod širým nebem, návrat do Krasnojarsku. Nocleh v hotelu.

11. den: Po snídani transfer na letiště, odlet do Prahy.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny
Všechny zájezdy do tohoto hotelu jsou již vyprodány. Zobrazit aktuální nabídku do DALŠÍCH HOTELŮ »

Z nabídky dalších hotelů

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000