crosssearch
myway.cz

Kypr Kypr

Kypr je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem Středozemního moře. Leží v jeho nejvýchodnější části a hlavním městem je Nikósie. V roce 1960 se stal Kypr nezávislým státem a v roce 1974 byl ostrov Kypr geograficky a politicky rozdělen na menší tureckou část a větší řeckou část. Je tomu tak dodnes, řečtí Kypřané žijí na jihu republiky. Místní obyvatelé jsou dobrosrdeční, laskaví a pohostinní, velmi uznávají hodnotu rodiny a velkou roli pro ně hraje také náboženství.

Kypr má velmi výhodnou polohu, pro své příznivé středomořské klima je tu možné se koupat téměř po celý rok. Díky svým 300 slunečným dnům zde léto trvá od dubna až do listopadu. Nejatraktivnější pro cestovní ruch je kyperské jihovýchodní pobřeží a to především jeho překrásné písčité pláže, které jsou svou přirozeností a mnohostranností využití rájem pro plavce a milovníky vodních sportů. Kypr je ostrov k objevování, ostrov bezmezných možností, k nimž patří zejména pěší turistika, cykloturistika, golf, rybaření či pozorování a fotografování rozmanitých druhů rostlin a vzácného ptactva. I příznivci kultury si na Kypru přijdou na své a to v některém ze zdejších muzeí, řeckých chrámů, pamětihodností z doby římské, ale také v mladších byzantských kolstelích a křižáckých hradech. Zkrátka tento ostrov plný omračujících kontrastů si jistě získá vaši přízeň.

Charakteristika Kypru

Ostrov ve východním Středomoří má velkolepou pověst už od úsvitu věků – z mořské pěny se tu prý zrodila bohyně krásy a lásky Afrodita. Kypr má bohatou a rozmanitou historii. Kráčely tudy dějiny antického Řecka i Říma, vliv na zdejší kulturu měly i sousední velké říše – Egypt, Fénicie, Asýrie. V 16. století přišli Turci a od poslední třetiny 19. století byl Kypr pod správou Velké Británie. Nezávislost získal až v roce 1960. V roce 1974 došlo k převratu a ostrov se rozdělil na menší tureckou a větší řeckou část. Tento stav trvá dodnes. Na Kypru se hovoří řecky, turecky a vzhledem k poměrně nedávné koloniální minulosti se na většině míst lze bez problémů domluvit anglicky. Kypr má jedno z nejzdravějších klimat na světě, říká se, že slunečných je až 300 dnů v roce. Na jaře celý Kypr krásně kvete. Svěžest ale brzy ustupuje letní vyprahlosti. Osvěžení se příroda dočká až s příchodem podzimu, kdy bývá příjemně i v listopadu. Počasí je stálé, s teplotami kolem 22 °C, voda v moři zůstává teplá a koupat se dá, kromě nejchladnějších měsíců prosince, ledna a února, po celý rok.

Nejkrásnější oblasti na Kypru

Návštěvník Kypru si může vybrat zcela podle svých zájmů, na co se při svém pobytu zaměří. Milovníci fauny si patrně vyberou návštěvu hnízdišť želvy obrovské a želvy karetové v Lara Beach na poloostrově Akamas nebo solné jezero u Larnaky, kam se v zimě stahují plameňáci. Lahůdkou pro ně bude chráněná přírodní rezervace Mys Greco, tzv. Modré okno, poblíž Ayia Napy na východě ostrova. Zájemci o neobvyklé přírodní útvary si přijdou na své na Kaledonské stezce v pohoří Troodos. Cesta je zavede ke Kaledonským vodopádům, největším na Kypru. Na poloostrově Akamas najdou zase nejhlubší vápencovou strž zvanou soutěska Avakas. Pozornosti nemůže ujít ani Petra to Romiu, skála, u které se z vln vynořila Afrodita. Odvážlivkyně, které se tu vykoupou, prý omládnou a zkrásní. Podle jiné pověsti jsou to ale balvany, které byzantský hrdina Digenis Akritos vrhal na saracénské piráty. Ti, kdo sem přijeli hlavně za historickými památkami, mohou navštívit město Pafos, od roku 1980 zařazené do katalogu UNESCO, kde stojí za zhlédnutí hlavně proslavené pafské mozaiky v římské Dionýsově vile a tajemné královské hrobky z 3. tisíciletí př. n. l. Místo činu můžete na vlastní oči vidět v pevnosti Othello. Zážitek sám pro sebe skýtá nepochybně kyperské hlavní město Nikósie, poslední rozdělené hlavní město na světě. Pokud se místních obyvatel zeptáte na Nikósii, samozřejmě vám porozumí, ale patrně vás taktně upozorní, že současný, prý lépe řecky znějící název zní Lefkosía, ten předchozí prý příliš připomínal mnohaletou britskou nadvládu. Protože město leží ve vnitrozemí ostrova, je v něm prý nejvíce patrný ryze kyperský kolorit. V Lefkosii tak nejlépe zažijete pravou kyperskou atmosféru. Město je obehnáno dodnes patrným opevněním z dob Benátské republiky. Můžete si prohlédnout velkolepou katedrálu svatého Jana s bohatou freskovou výzdobou nebo navštívit zajímavé Byzantské či Kyperské archeologické muzeum. Absolvovat lze pěší prohlídku starého města, kterou pořádá zdarma Kyperská turistická organizace (CTO) každé pondělí a čtvrtek od 10.00 hodin. Zelená linie dělí město na řeckou a tureckou část. Té turecké se říká Severní Nikósie (Lefkosía) a zájemce tam najde mnoho zajímavého – od ukázek gotické či osmanské architektury až po Turecké muzeum umístěné v bývalém klášteře dervišů, na který navazuje mauzoleum s hrobkami dávných šejků. Milovníci orientálních zvyklostí nevynechají ani proslulé turecké lázně Bürük Hammam – ačkoli jsou určeny mužům i ženám, obsluha včetně masérů je výlučně pánská.

Na Kapru rozhodně nevynechejte

Možnosti využití volného času jsou na Kypru velice rozmanité. Kolo k cyklistickému výletu si můžete půjčit prakticky v kterémkoliv městě. Golfové hřiště najdete například v Secret Valley u města Pafosu, je možné absolvovat kurz potápění. Poblíž larnackého přístavu leží pod mořskou hladinou „Titanik severu“, vrak švédské trajektové lodi Zenobia. K vraku se pořádají výlety ponorkou. Typickými suvenýry, které si turisté odvážejí z Kypru, jsou ruční krajky lefkaritika a paftika, měděné tepané nádoby, keramika z pálené hlíny s bílými ornamenty, ryté nebo malované dýně koloki. Určitě ochutnejte vyhlášená kyperská značková vína. Jedno z nich, Commandaria, je známo už od 12. století a patří k jedné z nejstarších dochovaných značek na světě.

Kuchyně na Kypru

Jiný kraj, jiná kuchyně – jedni se na změnu těší, jiní s obavami očekávají, co jim obsluha přinese. Kyperská kuchyně je významně ovlivněna středomořskými a orientálními vlivy a nabízí opravdu velký výběr. Její součástí je například tzv. mezedes – soustava předkrmů, kterých může být až čtyřicet, servírovaných na malých talířcích. Typické součásti tvoří například: skordalia – silná česneková omáčka; taramosalata – salát z růžových jiker; tachina – sezamová pasta s citronem a petrželí; dolmades – vinné listy plněné masem a rýží; nebo chumus – orientální omáčka ze sezamu a cizrny. Specialitami kyperského jídelníčku jsou bílý ovčí sýr chalumi, kyperský párek lukaniko nebo uzené vepřové maso naložené v červeném víně – luntza. Typickým národním jídlem na Kypru je kleftiko – pečené jehně připravované v římském hrnci, ale objednat si můžete i další typická řecká jídla jako jsou mussaka, souvlaki či stifado. Rybí speciality hledejte především v přístavních tavernách, jako jsou Ladas v Limassolu nebo Zephyros a Zakos v Larnace.

Nakupování na Kypru

Je příjemné si z dovolené přivézt nějakou upomínku na místo pobytu nebo dárek přátelům. Příležitostí koupit si zde suvenýr je více než dost. Řemeslná tradice tu má silné kořeny a navíc se tu vyrábí jedinečné víno, které se těší pověsti jednoho z nejlepších na světě. Budete mít možnost navštívit některý z mnoha vinných sklepů, kde můžete víno ochutnat a zároveň zakoupit. V každém turistickém středisku najdete množství krámků s řemeslnými výrobky, případně se můžete vypravit přímo do vesniček, kde se tyto výrobky vyrábějí. Jedním z typických suvenýrů jsou krajky a koberce, které se vyrábějí ve vesnicích Pano a Kato Lefkara a jsou proslulé po celém světě. Keramika se zde začala vyrábět od mladší doby kamenné v podobě různých amfor, váz, talířů, džbánků atd. Nejznámější hrnčířskou vesnicí je Kornosležící mezi Nikósií a Limassolem. Kyperskou specialitou jsou koloki – zdobené dýně, které lze použít jako květináče, mísy nebo atypické vázy.

Golf, 18-ti jamková hřiště

Tsada Golf Club – 18 km od Pafosu, 72 par.
Secret Valley Golf Club – 18 km od Pafosu, 72 par.
Aphrodite Hills – par 71. Hřiště je situováno na kopci mezi Limassolem a Pafosem s nádherným výhledem. Golfová škola.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 40 termínů

Celkem 40 termínů

Proč s Zájezdy a Dovolená
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000