crosssearch
myway.cz

Itálie Itálie - Sardinie

Ostrov Sardinie leží ve Středozemním moři, přesněji v Tyrhénském, jihozápadně od italské pevniny a jižně od francouzské Korsiky, od níž je oddělen jen úžinou Boecche di Bonifacio. Po Sicílii je největším italským ostrovem. Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie. Hlavním městem Sardinie a zároveň jejím správním střediskem je Cagliari, ležící na jižním cípu ostrova. Ostrov se vyznačuje zachovalými památkami – Sardinie byla křižovatkou mnoha kultur, které natrvalo ovlivnily život na tomto malebném ostrově. Jeho kouzelné a nezaměnitelné pobřeží je převážně členité a tvoří jej jak skály, tak i množství krásných písečných a oblázkových pláží. Hory a pahorkatiny zabírají asi 80 % rozlohy, což ostrovu dodává jistou drsnou krásu. Na západním pobřeží v oblasti Oristana se nachází poloostrov Sinis s nejrozsáhlejší evropskou pouští. Cca 1/6 celkové plochy ostrova pokrývají lesy. Nejzajímavějším a nejvýznamnějším stromem je korkový dub. Sardinie je jedním z předních vývozců korku. V křovinatých porostech, tzv. macchie, kraluje vedle vonných bylinek (jalovec, myrta, rozmarýn, levandule, tymián) krásná růžová pivoňka (italsky Peonia), která se stala oficiálním symbolem Sardinie. Z již zmíněné myrty se vyrábí typický místní hořkosladký likér Mirto. Sardinie patří k ostrovům s nejlepšími klimatickými podmínkami ve Středozemí. Zdejší úžasně čisté a pestrobarevné moře nabízí ideální příležitost ke koupání, potápění a veškerým dalším vodním sportům, velice oblíbené jsou plavby kolem pobřeží, k jeskyním či na ěkterou proslulou pláž. Právě kvůli svému moři je Sardinie často nazývána Karibikem Středomoří.

Nejkrásnější oblasti Sardinie

Sardinie je ostrov bohatý na prehistorické památky, naleznete zde mnoho prastarých pohřebišť, pohřební památníky z velkých kamenných bloků – dolmeny – a také svisle zapuštěné kultovní památníky, tzv. menhiry – např. Pranu Muttedu u Coni. Nachází se zde také několik fénických a punských pevností (např. punské město Sulci na Sant‘ Antioco, archeologické naleziště Nora), mnoho historických městeček – jedním z nejkrásnějších na ostrově je Alghero na severozápadě ostrova. Sardinie je bohatá nejen na
kulturu, ale je zde také překrásná příroda. Navštivte např. přírodní park La Maddalena – malé ostrůvky na severu s úžasnou přírodní scenerií.

Na Sardinii rozhodně nevynechejte

Sardinská kuchyně je velmi pestrá a chutná. Tradiční důraz na pastevectví zajistil pevné místo na jídelním stole pokrmům z jehněčího a skopového masa, s mořem jsou neodmyslitelně spjaty rybí speciality. Více než 4 000 let starou tradici má také výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, není tedy divu, že nabídka je velmi široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším typickým ovčím sýrem je pecorino. K Sardinii také neodmyslitelně patří výborná místní vína. Mezi nejlepší červená vína patří Cannonau di Sardegna – lahodné rubínově červené víno, z bílých vín např. Nuragus. Za zmínku stojí i Červený anděl (Angvelu Ruju) – silné červené dezertní víno často srovnávané s portským.

Praktické tipy

Vhodným dárkem může být lahodný národní nápoj Mirto, který se prodává v ručně vyrobených lahvích rozmanitých tvarů, často obalených korkem. Z korku se vyrábí i mnoho jiných dekorativních předmětů. Typickým suvenýrem je stříbrný či zlatý šperk s polodrahokamem či korálem nebo fede sarda, což je sardinský ručně vyrobený prsten. Sardinské koberce tappeti sardi jsou vyráběné z ovčí vlny v manufakturních dílnách po celém ostrově, sardinské nože (it. cortelli sardi) jsou ručně vyráběná díla sardských řemeslníků. Bronzetto je drobná bronzová soška, reprodukce sošek nalezených při archeologických pracích, zpodobňujících např. pastevce při jejich práci.

Golf

18-ti jamková hřiště:
– IS Molas, lokalita Santa Margherita di Pula, par 72, 6 383 m
– Chia Golf Club, Chia, par 54, 1 200 m
– IS Arenas Golf Club, Pineta IS Arenas – Narbolia
– Pevero Golf Club Costa Smeralda, Cala di Volpe
– Porto Cervo, par 72, 6 107 m

9-ti jamkové hřiště:
– Golf Club Puntaldia, San Teodoro, par 60, 3 664 m

Porto Pino - jižní Sardinie

Příjemné letovisko vyhlášené díky vysokým bílým písečným dunám, které ukončují krásnou 4 km dlouhou pláž. Jedná se o poměrně klidné místo, vhodné pro rodinnou dovolenou. Svěží a zatím neposkvrněná příroda v okolí je protkána stezkami pro pěší, které často končí na některé z kouzelných písečných pláží chráněných skalisky. Přímo v Porto Pino je komerční centrum s restaurací-pizzerií, barem a několika obchůdky. Další obchody, banky, pošta, doktor apod. v Sant‘Anna Arresi, vzdáleném cca 5 km. Transfer z letiště Cagliari: cca 130 minut.

Chia - jižní Sardinie

Oblast Chia v sobě soustřeďuje romantickou krásu jižního pobřeží Sardinie. Je jako stvořená pro všechny, kdo touží po odpočinku, klidu, krásné přírodě a průzračném moři, které omývá písečné duny a pláže s jemným bílým pískem. Historie zde dýchá z fénického sídla Bithia, kde se nachází punsko- -románská svatyně a pohřebiště ze 4. stol. př. n. l. Nádherné výhledy poskytuje okolí věže Torre di Chia a pár kilometrů vzdálený mys Capo Spartivento s majákem. Nejbližší městečko Domus de Maria je vzdáleno cca 6 km směrem do vnitrozemí. V oblasti se nachází 18jamkové golfové hřiště Chia. Transfer z letiště Cagliari: cca 75 minut.

Pula / Santa Margherita di Pula - jižní Sardinie

Známé letovisko ležící v těsné blízkosti starověkého města Nora je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na své si přijdou i milovníci kultury a sportu. Pula se vyznačuje překrásným mořem a pobřežím, a proto má i odpovídající turistickou infrastrukturu. Pláž se táhne až k blízké rekreační oblasti Santa Margherita (7 km), dalšímu velmi vyhledávanému cíli letních návštěvníků. Velký věhlas si během několika let získalo místní 18jamkové golfové hřiště Is Molas, kde jsou pořádány i mezinárodní turnaje. Transfer z letiště Cagliari: cca 30 – 40 minut.

Villasimius - jižní Sardinie

Oblast Villasimius patří k nejvyhledávanějším oblastem Sardinie. Leží zhruba 50 km od hlavního města Cagliari. Je vyhlášena především nádhernými bílými písečnými plážemi (pláž Riso, Cala Caterina, Cala Pira) a pohádkově, do tyrkysových barev zbarveným mořem. V přístavním městečku Villasimius jsou obchody, restaurace a zázemí služeb. Transfer z letiště Cagliari: cca 60 minut.

Costa Rei - jižní Sardinie

Letovisko Costa Rei leží uprostřed široce rozevřené zátoky 70 km východně od Cagliari. Pro tuto oblast jsou typické dlouhé pláže s bělostným pískem a tyrkysovým mořem, které se střídají s malými romantickými zálivy. Klientům je k dispozici obchodní centrum, půjčovny kol, restaurace, bary, diskotéka, supermarket, potápěčská centra, školy windsurfingu a plachtění. Oblast je dobrou základnou pro různé druhy výletů. Transfer z letiště Cagliari: cca 80 minut.

Porto Conte / Le Bombarde - severní Sardinie

Národní park Porto Conte se nachází v blízkosti historického města Alghero. Oblasti dominuje výběžek Capo Caccia spojený s pevninou úzkou, 170 m vysokou šíjí. Pod tímto masivem je krápníková jeskyně s jezírky Grotta di Nettuno. Jde o vyhlášenou oblast pro potápění, především díky četným podmořským jeskyním. Rezervace možná pouze s pronájmem auta na celý pobyt, průvodce na telefonu. Transfer z letiště Olbia: cca 2 a 3⁄4 hodiny.

Isola Rossa - severní Sardinie

Starobylá rybářská osada se během let změnila v malebné turistické středisko s malým přístavem, nachází se v zálivu Asinara na severozápadě Sardinie. Oblast je pojmenována podle blízkého stejnojmenného ostrůvku z načervenalého granitu. Isola Rossa je výhodným výchozím místem pro výlety za historickými a archeologickými památkami. Je zde několik restaurací (vyhlášenou místní lahůdkou jsou čerstvé langusty), barů, pizzerie, diskotéka a obchůdky. Oblast má skvělé podmínky pro potápění. Transfer z letiště Olbia: cca 90 minut.

Valle dell‘Erica - severní Sardinie

Velmi klidné místo vhodné pro relax a odpočinek. Rozkládá se na nejsevernějším výběžku Sardinie, poblíž malebného městečka Santa Teresa di Gallura, kde je turistický přístav a odkud odjíždějí trajekty na francouzskou Korsiku. Naproti leží souostroví Arcipelago La Maddalena, které je národním parkem, na východě (cca 15 km) je přístavní městečko Palau. Typická pro tuto oblast jsou romantická zákoutí s malými písečnými plážemi. Transfer z letiště Olbia: cca 60 minut.

Cala Capra - severní Sardinie

Lokalita Cala Capra leží na severu Sardinie nad městečkem Palau, od něhož je vzdálena cca 4 km. Pyšní se příjemnou písečnou pláží s malým soukromým turistickým přístavem a romantickou atmosférou. Z přístavu Palau jezdí trajekty na blízké souostroví Arcipelago La Maddalena, které je národním parkem. Místní raritu představuje Capo d‘Orso, zdaleka viditelný žulový blok vymodelovaný větrem a erozí do tvaru mohutného zvířete připomínajícího medvěda (orso = medvěd) – až nahoru vede schodiště vytesané do skály. Odměnou je pak pohádkový výhled na ostrovy San Stefano, La Maddalena a Caprera, ležící v tyrkysovém moři. Transfer z letiště Olbia: cca 60 minut.

Cannigione - severní Sardinie

Kdysi malá rybářská vesnička je dnes velmi navštěvovanou turistickou lokalitou. Leží na severovýchodním pobřeží Sardinie v zálivu Arzachena, který se táhne od Costa Smeraldy k městečku Palau. Okolní kopce, svažující se k moři vytvářejí široký chráněný záliv. Právě díky své poloze a členitosti terénu je Cannigione dobře chráněno před nepříznivými povětrnostními a klimatickými podmínkami. Cannigione má vlastní turistický přístav. Nejedná se pouze o turistické letovisko, ale o městečko celoročně obydlené. Naleznete zde množství restaurací, barů, kaváren, je to živé, pulzující, typické městečko. Na pláži jsou k dispozici potápěčská centra. Transfer z letiště Olbia: cca 40 minut.

Baja Sardinia - severní Sardinie

Letovisko leží v bezprostřední blízkosti známého pobřeží Costa Smeralda, 5 km od přístavu Porto Cervo. Je to živé, pulzující městečko, které nabízí návštěvníkům široké zázemí s bary, restauracemi, supermarkety, diskotékami, proslulými butiky. Je to ale také místo s krásnou přírodou a výjimečně zabarveným mořem. Poblíž Baja Sardinia je aquapark. Transfer z letiště Olbia: cca 45 minut.

Costa Smeralda / Golfo di Marinella - severní Sardinie

Nejvyhlášenější a nejexkluzivnější pobřeží Sardinie je Costa Smeralda, tzv. Smaragdové pobřeží. Tato část mezi přístavními městečky Porto Cervo a Porto Rotondo se vyznačuje romantickými písečnými plážemi střídanými skalnatým pobřežím. Záliv Marinella se rozkládá na jižním cípu Costa Smeraldy. Oblý záliv obklopují pahorky, členité pláže lemují komplexy apartmá s rozkvetlými zahradami. Nejbližším městem je 8 km vzdálené Porto Rotondo. Transfer z letiště Olbia: cca 25 minut.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 59 termínů

Celkem 59 termínů

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000