crosssearch

Egypt Egypt - Luxor

Asi 700 km jižně od Káhiry se na východním břehu Nilu nachází největší turistické centrum Egypta – Luxor. Malebné městečko s přibližně 65 000 obyvatel je postaveno na základech jednoho z nejvýznamnějších měst starého Egypta – Théb, které v dobách své největší slávy obývalo přes jeden milion obyvatel a staly se hlavním městem říše a největším centrem zasvěceným bohu Amónu – Ré. Do dnešní doby se toho z bývalých Théb mnoho nedochovalo. Jediným památníkem jejich dávné slávy jsou chrámy Luxor a Karnak. Dnešní název Luxor pochází z arabského Al-Uksur, tedy ležení či opevnění. Tento název byl odvozen od dvou vojenských táborů, postavených v době římské. Sám Homér nazval toto město „Městem sta bran“. Luxor je rozdělen Nilem na dvě části.

Na pravém břehu se nachází chrámový komplex v Karnaku s největším chrámem boha Amóna. Na levém břehu je Království mrtvých se zádušními chrámy faraonů, Memnonovými kolosy, svatyní královny Hatšepsut a hrobkami v Údolí králů s nejznámějším hrobem faraona Tutanchamona. Chrám v Luxoru, stejně jako většina egyptských chrámů, je dílem několika faraonů a jeho stavba do konečné podoby trvala téměř 200 let. Z Hurghady do Luxoru trvá transfer autobusem asi tři hodiny.

V Luxoru rozhodně nevynechejte

Údolí králů – tajemné a magické místo, neúprosně sužované spalujícími slunečními paprsky – se stalo místem odpočinku panovníků 18. až 20. dynastie. Nalézá se zde na 25 královských hrobů a dále 37 hrobů vysokých hodnostářů. Pohřbeni jsou tady např. faraoni Thutmose I., Amenhotep II., Seti I. či Ramesse II. Mezi těmito slavnými jmény za zmínku stojí i hrob faraona Tutanchamona. Karnak, největší egyptský chrámový komplex zasvěcený bohu Amónu – Ré, je skutečnou lahůdkou. Na jeho výstavbě se podílela většina významných faraonů v průběhu více než třinácti století. Kromě aleje sfing, několika obelisků, nádherných soch a reliéfů je k vidění unikátní gigantická sloupová síň, čítající 124 obřích stylizovaných sloupů, rozlehlé posvátné jezero, socha skaraba přinášející štěstí a mnohem více.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu
Žádný vyhovující zájezd nebyl nalezen.
Proč s Zájezdy a Dovolená
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera Logo partnera

Chci nabídky lastminute
Máte dotazy? zavolejte nám      777 080 000