crosssearch
myway.cz

Dominikánská republika Dominikánská republika

Když před půltisíciletím Kryštof Kolumbus při své objevitelské cestě přistál u břehů nového ostrova, byl naprosto okouzlen jeho přírodou. Krásné místo pojmenoval na počest země, v jejíchž španělských barvách jel vstříc novým objevům. I tento světaznalý mořeplavec považoval dlouhé písečné pláže a nádherné palmové háje za nejkrásnější místo, které kdy na světě viděl.

Dominikánská republika je dnes cílem cest všech těch, kteří očekávají od své dovolené klid, kvalitní služby a exotické prostředí. Dominikánská republika je i pravým rájem pro golfisty. V každém středisku najdete hned několik 18jamkových hřišť. Stačí si jen zvolit hotel, v jehož areálu golfový resort je, anebo, pokud chcete, za svým sportem putovat o několik stovek metrů dále. K nejoblíbenějším středisků patří Puna Cana, Boca Chica nebo Juan Dolio.

Dominikánská republika zaujímá střední a východní část ostrova Haiti – historicky Hispaniola, ležícím v souostroví Velkých Antil v Karibském moři. Ve srovnání se sousední Republikou Haiti je Dominikánská republika dvakrát větší. Haiti je nádherný ostrov se širokými slunnými plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány bujnou vegetací nejrůznějších forem a tvarů.

Ostrov má velice příjemné klima a množství historických památek z dob Kryštofa Kolumba. Pokud hledáte romantickou a bezstarostnou dovolenou strávenou v typické karibské atmosféře, Dominikánská republika Vám tyto požadavky splní beze zbytku. Ještě dlouho po návratu se budete nechat unášet vzpomínkami na toto nezapomenutelné místo.

La Espaňolu - Hispaniolu objevil a pojmenoval roku 1492 Kryštof Kolumbus. Již v roce 1502 bylo založeno město Santo Domingo, které je tak nejstarším evropským městem na západní polokouli. Rozvoj plantážnictví znamenal rychlé vyhubení původního obyvatelstva. V roce 1697 připadla západní třetina ostrova Francii, v roce 1795 dokonce celý ostrov. Španělé ale s britskou pomocí v roce 1808 opět obsadili Santo Domingo. Nezávislá Dominikánská republika vznikla roku 1821. V letech 1822-44 byla přechodně sjednocena s Haiti. Až spisovatel-politik Juan Pablo Duarte v čele patriotického hnutí zajistil roku 1844 republice alespoň formální nezávislost. Ještě v letech 1861-65 byla země okupována Španěly. Republika byla vesměs ovládána diktátory a zažila jen krátká období demokratické vlády. Po masovém hnutí odporu proti smutně proslulému režimu diktátora Trujilla a intervenci USA v roce 1965 byl postupně nastolen demokratický režim. Za první skutečně demokratické se považují až prezidentské volby v roce 1978.

Povrch ostrova je značně pestrý. Střední část vyplňuje mohutné krystalické pohoří Cordillera Central, které se táhne do napříč ostrovem. Nejvyšší vrchol Pico Duarte 3.175 m nad hladinou moře je zároveň nejvyšší horou celé karibské oblasti. Širokým údolím Valle del Cibao je centrální pohoří odděleno od Cordillery Septentrional lemující severní pobřeží. Rozsáhlejší nížiny se nacházejí na východě ostrova. Podnebí je příjemné vlhké subtropické až tropické ovlivňované východním pasátem.

Lidé v Dominikánské Republice

V Dominikánské republice dnes žije téměř osm milionů obyvatel, z toho asi jedna čtvrtina v aglomeraci hlavního města Santo Domingo. Silně zalidněné je i údolí Vega Real u druhého největšího města Santiago. Většina obyvatel jsou mulati, významné menšiny tvoří potomci Evropanů a Afričanů. Více než 90% místních obyvatel se hlásí k římsko-katolickému náboženství. Oficiálním úředním jazykem je španělština, běžně se domluvíte i anglicky. V některých turistických oblastech také německy.

Nezávislost Dominikánské republiky byla vyhlášena v roce 1844 a dnes země zaujímá dvě třietiny ostrova. Obyvatelé sousedního Haiti sem přijíždějí za obživou, pomáhají se sklizní tabáku a cukrové třtiny. Ze sladkých stonků cukrové třtiny se destiluje jemný rum a to především v Santiagu, druhém největším městě. Rum, nápaditá kreolská kuchyně a tanec merenque jsou kořiením veselého a temperamentního života Dominikánců. Krásné dívky a pohlední tanečníci jsou obdivování při taneční srpnové soutěži v merengue nebo při karnevalu, kdy masky s papouščími pery dolaďují jejich pestré taneční šaty. Na ostrově se dodnes dodržují karibské tradice.

Podmínky pro vstup do Dominikánské Republiky

Pro vstup do Dominikánské republiky potřebují čeští občané cestovní pas, který je platný minimálně ještě 6 měsíců po datu odjezdu ze země a turistickou kartu za 10 USD (možno zakoupit po příletu na letišti).

Očkování není požadováno. Cestující by se měl včas informovat o ochraně oăkováním a o ostatních preventivních opatřeních. Případně by měl s lékařem konzultovat nebezpečí trombózy a ostatní zdravotní rizika.

Dovoz a vývoz místní měny (dominikánské peso) je zakázán, cizí měny neomezen (nutné deklarovat). Bezcelní dovoz: 200 cigaret nebo 25 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 láhev lihovin.

Důležitá sdělení

Vezměte prosím v úvahu, že svátky a večerní zábava probíhají v Karibské oblasti uvolněněji a déle, což někdo může vnímat jako obtěžování hlukem. Dominikánská republika je jako turistický cíl stále oblíbenější. Aby bylo možné uspokojit poptávku, vznikají nová hotelová zařízení a stávající hotely se rozšiřuují popř. renovují. Proto je nutné počítat se stavební činností. Kvůli rekonstrukčním pracem se může stát, že bazény budou určitou dobu uzavřené. Kromě toho upozorňujeme na to, že povědomí o ochraně životního prostředí stále není příliš vyhraněné.

Užitečné rady

Výlety si můžete objednat u naší místní partnerské agentury. S nabídkou Vás seznámí a rezervaci provede delegát v dané destinaci.

Výměna peněz: Místní měnou je dominikánské peso (RDS). Doporučujeme americké dolary nebo euro jako hotovost a nebo cestovní šeky.

Oblečení: Letní oděvy. Na výlety odolné, prodyšné oblečení, pevnou obuv a pokrývku hlavy. V klimatizovaných prostorách svetr nebo bundu. Pro všechny případy oděv proti dešti. V hotelech vyšších kategorií je večer vhodný společenský oděv.

Klima: Tropické s denními teplotami olem 30° Celsia (viz tabulka  klimatu). Srážky se vyskytují celý rok, zejména v měsících září a říjen.

Kreditní karty: Mezinárodní kreditní karty jsou většinou přijímány (viz také popisy hotelů).

Sport a zábava: Využití sportů obsažených podle popisů hotelů závisí na disponibilitě náčiní a na povětrnostních podmínkách. Některé hotely požadují za použití sportovního náčiní kauci / pojistné.

Elektrické napětí: 110 voltů. Nutná plochá zástrčka.

Spropitné: K účtu se zpravidla připočítává 5-10%. Vždy se očekává spropitné.

Ubytování: Vybavení a/nebo poloha pokojŰ ve stejné kategorii mohou b˘t za urăit˘ch okolností odli‰né.

Zásobování vodou a elektřinou: Je nutné počítat s častými výpadky proudu. To může mít negativní vliv i na zásobování vodou a klimatizaci.

Časový rozdíl: SEČ -5 hodin (zima); SEČ -6 hodin (léto).

Golf v Dominikánské Republice

Gryyny jsou převážně v letovisku Punta Cana. Doporučujeme komplex White Sands v Bavaru. Hřiště leží přímo vedle hotelu Bavaro Princess a v bezprostřední blízkosti hotelů Iberostar a resortu Grand Palladium Bavaro.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 40 termínů

Celkem 40 termínů

Proč s Zájezdy a Dovolená
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000