crosssearch
myway.cz

Bulharsko Bulharsko

Bulharsko patří k zemím, které Vám jistě nemusíme zvlášť představovat. Pokud jste však tuto zemi naposledy navštívili před deseti lety, vězte, že od té doby se mnohé změnilo. Bulharsko Vás překvapí nejen novými hotely na pobřeží Černého moře, ale také službami na vysoké úrovni za velmi příznivé ceny. V létě zde nepanují zničující horka a klima je zde velmi příjemné - teploty vzduchu a vody se pohybují v rozmezí 25 až 28°C.

Jedním z nejznámějších letovisek je Slunečné pobřeží, nebo chcete-li "Slančev Brag“. Je bezpochyby největším a hojně vyhledávaným turistickým resortem na černomořském pobřeží. Leží pouhých 35 km severně od Burgasu, v dostupné vzdálenosti od letiště – nemusíte tedy podléhat obavám, že by jste svůj čas trávili v autobusových transferech do místa Vašeho prázdninového pobytu. Svými klimatickými podmínkami, nádhernými písečnými plážemi, bezmála 8 km dlouhými, s 1.700 hodinami slunečního svitu od května do října, přímo vybízí ke strávení ideální rodinné dovolené. Na Slunečném pobřeží však potkáte také mnoho mladých lidí, neboť toto letovisko, vyhlášené svými atrakcemi a skýtá mnoho příležitostí k zábavě.

Zdejší pláže se mohou pochlubit prestižním mezinárodním oceněním – Modrou vlajkou. Ze Slunečného pobřeží se bez problémů dostanete do nedalekého Nessebaru i vzdálenějších bulharských letovisek a měst. Hledáte-li pro svou dovolenou místo, které Vám poskytne dostatek zábavy, kvalitního koupání i zážitků, nemohli jste vybrat lépe.

Bulharsko - znovuobjevená země

Bulharsko je ideální zemí pro dovolenou. Leží ve východní části Balkánského poloostrova. Nabízí nejen příznivé ceny, ale i trvale příjemné počasí. Za posledních deset let se tu mnohé změnilo. Čím dál větší počet turistů si vybírá tuto krásnou zemi za cíl své dovolené. Velmi snadno se zde domluvíte, místní lidé jsou pohostinní a přátelští, je tu hezká příroda a krásné dlouhé pláže s pomalu se svažujícím mořským břehem. Zdejší letoviska jsou proto vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Černé moře ve skutečnosti vůbec není černé, jeho barva je naopak azurově modrá. Od čeho skutečně pochází název Černé moře, nikdo neví. Úroveň veškerých služeb v zemi se v posledních letech o mnoho zvýšila, a proto se sem lidé začínají opět vracet. Bulharsko nabízí množství zajímavostí, které můžete navštívit během svých výletů. Najdete zde památky ze všech historických období. Bulharská historie je úzce provázána už s obdobím antiky. Okolo 8. století před naším letopočtem zakládali Řekové osady na černomořském pobřeží, mimo jiné i v dnešním letovisku Nesebr. Významným mezníkem v historii bylo 4. století před n. l., kdy velká část území připadla zásluhou Alexandra Velikého Makedonii. O 300 let později se Bulharsko stalo součástí Římské říše. V 6. století přišli na území Bulharska Slované. Až kočovní Bulhaři vedení chánem Asparuchem zemi sjednotili a v roce 681 vznikla I. bulharská říše, která dosáhla největšího rozmachu. II. bulharská říše existovala až ve 12. až 14. století, ale spadla pod tureckou nadvládu. Navštivte s námi navštivte tuto krásnou zemi – prožijete hezkou dovolenou za přijatelné ceny a poznáte mnoho zajímavého.

V Bulharsku stojí za vidění

Varna – někteří lidé ji považují za hlavní přímořské letovisko Bulharska. Nedaleké Zlaté Písky jsou největším bulharským přímořským letoviskem a v mnohém spíše připomínají západní pobřeží Spojených států než východoevropské středisko. Varna samotná nabízí spoustu pamětihodností, například římské lázně z 2. století, katedrály (katedrála Nanebevzetí Matky Boží, kostel sv. Atanasije, kostel Matky boží aj.), muzea (Archeologické muzeum, Etnografické muzeum či Muzeum lékařské historie) a Mořské zahrady, kde můžete navštívit delfinárium a akvárium. V přírodní rezervaci u řeky Ropotamo najdete to nejlepší z místní fauny a flóry. Řeka se vine okolo leknínového jezírka, lemovaná duby, buky, vrbami a liánami. Jezírko láká i rybáře, a to díky velkému množství běluh mořských, parem obecných, cípalů hlavatých a kaprů. Vyskytují se zde také vážky, malé černé želvy a nejedovatí vodní hadi. Velice zajímavé je i město Veliko Arnovo, první bulharské hlavní město a po celá staletí sídlo vládců. Neměli byste si nechat ujít ani návštěvu starobylého Plovdivu nebo Rilského kláštera a mnoho dalších zajímavostí.

Praktické tipy

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně je jednoduchá, chutná a zdravá. Oblíbeným letním předkrmem bývá šopský salát nebo studená polévka tarator, kdy se do řídkého bílého jogurtu zamíchají nakrájené okurky, rozdrcený česnek a vlašské ořechy. Jako hlavní chod vám doporučujeme ochutnat kavarmu, což je guláš ze skopového masa se zeleninou a rajským protlakem podávaný v kameninové nádobě, nebo si můžete dát známé kebapče, což jsou šišky z mletého masa na grilu. Velmi oblíbená je banina – rolka z listového těsta s nejrůznější náplní. Tradiční bulharské speciality, jako např. džuveč, což je v hrnci vařená směs různých druhů zeleniny s masem a brambory, si objednejte nejlépe v lidových restauracích.

Kdo má rád mleté speciality či drůbež, bude překvapen, jak jsou levné. Velice chutné jsou lahodné karbanátky kjufteta a obalovaný sýr kaškaval. Pouze ryby jsou zde poněkud dražší. Milovníkům sladkého života doporučujeme obrovské a výborné dorty, označené datem výroby a výrobcem na celofánovém obalu. Podávají se v místních cukrárnách s velmi dobrou silnou kávou.

Pivo a víno

Pivaři zřejmě prahnou po informaci, jak je na tom Bulharsko s pivem. Jde to. Doporučujeme zejména Šumenské a Zagorku, Kamenice také není špatná. Kdo se neobejde bez českého piva, pak si může zajet do Neseberu, kde je česká hospoda Praha se Staropramenem. Rájem však je Bulharsko pro milovníky vína. Málokdo ví, že Bulharsko je hned po Francii druhým největším vývozcem lahvového vína na světě. Bulharská vína mají dávnou tradici a jsou k dostání i u nás. V létě na pobřeží při šumění moře chutná víno nejlépe. Všude si můžete objednat některé z mnoha druhů červeného i bílého vína. Špičkové víno v obchodě pak koupíte od 6 do 10 leva. Medvědí krev je levnější. Určitě vyzkoušejte lokální růžová vína z Burgasu a muškát z Varny. Bulharskou špičku představují červená vína z Melnika a Mavrud z Assenovgradu.

Doprava

Meziměstská doprava je rozsáhlá a levná. Městské autobusy jezdí ve všech větších městech. Taxi je relativně levné a seženete ho skoro kekoliv. Na ceně je nejlepší domluvit se předem.

Bezpečnost v Bulharsku

Bulharsko je poměrně nebezpečnou zemí, pokud pojedete do země individuálně i organizovaně nevyhnete se krádežím v hotelu, drobným kapsářům a zlodějům v Sofii nebo na plážích u Černého moře. Dbejte tedy zvýšených bezpečnostních opatření a nenoste u sebe cenné věci.

Sezóna v Bulharsku

V Bulharsku je sezóna od dubna do září. V tomto období se teploty pohybují od 25 do 30 stupňů Celsia. Pokud si chcete užívat slunce a moře, vydejte se do Bulharska v červnu, červenci nebo srpnu. V této době na vás čekají tradičně nejvyšší teploty a nejvyšší počet slunečních hodin během dne. Při cestě za poznáním je lepší zvolit duben, květen nebo září. 

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu

Celkem 40 termínů

Celkem 40 termínů

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000