crosssearch
myway.cz

Azorské ostrovy Azorské ostrovy

Daleko v Atlantském oceánu leží devět ostrovů, které se nacházejí 1 300 km od pevninského Portugalska. Pro nás docela neznámé ostrovy se rozprostírají po obou stranách Středoatlantského hřbetu a vznikly v důsledku vulkanické činnosti (před 20 miliony let), která zde vytvořila fascinující scenerie s propadlými krátery, připomínající měsíční krajinu.

Azory jsou proslulé úžasnou krajinou a bohatou flórou a staly se v současné době oblíbeným cílem výletníků, kteří milují procházky, plachtění a chtějí se odpoutat od každodenních starostí. Historická přítomnost Portugalců na souostroví se datuje od roku 1427. S příjezdem karavel na ostrovy Santa Maria a Săo Miguel se začíná s jejich progresivním osídlováním. Během 16. a 17. století se souostroví díky své geografické poloze stává důležitým bodem v navigaci při cestách mezi Evropou, Orientem a Amerikou. V tomto období se v okolí Azor odehrávají velké námořní bitvy a ostrovy jsou sužovány nájezdy pirátů a korzárů. Následující staletí přináší ostrovům rozvoj zemědělství a rybaření, stejně tak i příliv nových kultur.

Azorské ostrovy, rozkládající se v délce 650 km, odjakživa tvořily součást Portugalska a dnes jsou autonomní oblastí s vlastní vládou i parlamentem. Ostrovy můžeme rozdělit na tři hlavní skupiny. Na východě leží Santa Maria spolu s největším a nejvýznamnějším ostrovem Săo Miguel, na němž se také nachází správní středisko Azor Ponta Delgada. Další, centrální skupinu tvoří pět ostrovů – Faial, Terceira, Săo Jorge, Graciosa a Pico, kterému vévodí sopka a také nejvyšší hora Portugalska vysoká 2 351 metrů. Třetí skupinou jsou odlehlé Flores a Corvo. Na ostrovech Săo Miguel, Faial a Terceira jsou mezinárodní letiště a místní letecká společnost zajišťuje spojení se všemi ostrovy. Jelikož Azory mají jen několik pláží, nestálé a často vlhké podnebí, unikly masové turistice a jsou ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat zelené hory poseté modrými hortenziemi a odpočinout si v klidných přístavech. Několik krásných pláží se světlým i tmavým pískem a uměle vytvořené mořské bazény naleznete na několika místech ostrovů.

Rozhodně nevynechejte

Desítky přírodních rezervací, chráněných krajinných oblastí a parků, které na devíti ostrovech objevíte, potvrzují, že se místní vláda stará o ochranu ekosystému. Důkazem toho je i Azorům udělená Cena evropského turismu a životního prostředí. Krajinu devíti ostrovů spojuje stejný geologický základ vulkanického původu, jehož dílem zde vznikla nádherná jezera, krátery, tajemné jeskyně i horká vřídla. Dodnes aktivní vulkanická činnost vytváří zvláštní vroucí sirovodíková jezírka, v nichž se připravují azorské kulinářské pochoutky. Ostrovy jsou pokryté bohatými lesnatými porosty, zčásti patřícími k původnímu vavřínovému lesu, objevíte zde i mnohé druhy květin, z nichž snad nejvíce vynikají různobarevné
hortenzie. Návštěva Azor je vstupem do zapomenutého světa panenské krásy neporušené přírody. Téměř 60 druhů endemických rostlin, z nichž mnohé patří mezi relikvie vavřínového lesa, vytváří z Azor zajímavou přírodní botanickou zahradu. Cedry, vřesy, řešetláky, divoké víno, divoké třešně, sanguinho, vinhático, tamujo, to jsou některé z místních druhů, k nimž se v průběhu osídlování přidaly i importované zemědělské plodiny. Nejatraktivnějším původním elementem je zde různorodé ptactvo, vodní svět obklopující Azory je domovem stovek druhů ryb a dalších vodních živočichů, jakož i delfínů a velryb. Jde o skutečné živé podmořské akvárium pro všechny milovníky potápění.

Praktické tipy

Za použití tradičních azorských materiálů se dodnes místní řemeslníci věnují výrobě tradičních předmětů, jako je barevná keramika, krajky, výrobky z kostí velryb, křehké květiny z rybích koster, z dužiny fíkovníků a stonků hortenzií nebo ručně vyšívané pokrývky. Všechny tyto předměty si můžete zakoupit jako nezapomenutelný suvenýr z Azor. Zbožnost Azořanů se tradičně odráží v dodržování jejich slavností, které se převážně týkají církevních svátků a oslav. Nejznámější jsou Festas do Espírito Santo (Slavnosti svatého ducha), které mají kořeny již ve středověku. Kalendář azorských slavností začíná únorovým karnevalem (ostrovy Graciosa a Terceira), pátá neděle po Velikonocích je zasvěcena Festas do Senhor Santo Cristo dos Milagres (Slavnosti sv. Krista, Pána zázraků). Existuje mnoho tradičních receptů azorské kuchyně. Kdo má rád chutné čerstvé ryby, pro toho jsou Azory pravým rájem. Vyhlášené jsou langusty, lapasa nebo santál. Typický pokrm cozido a portuguesa vám přímo ve vroucích jezírkách připraví kuchaři z městečka Furnas (Săo Miguel). Jako zákusek po hlavním jídle se často objevují výtečné azorské sýry či ovoce jako ananas, maracuja a sumarento. Vína červená i bílá, místní kořalka (ostrov Graciosa) a aperitivní víno Verdelho (ostrov Pico) a Biscoitos (ostrov Terceira) jsou povinným doplňkem azorských pochoutek.

Přehled termínů

Seřadit podle: data | ceny | názvu
Vybrané destinace
Proč s Zájezdy a Dovolená
Jistota

Nabízíme pouze zájezdy od řádně pojištěných CK

Cena

Garance stejné ceny jako při nákupu u dané CK

Zkušenosti

Kvalifikovaní prodejci s osobní znalostí destinací

Stabilita

Působíme na trhu více než 10 let

Logo partnera Logo partnerafischer    Logo partnera  Logo partnera  Logo partnera5vfetifti

Doporučit dovolenou? Napište nám - Kontakty
Máte dotazy? Zavolejte nám      777 080 000